SPOR

Böyle bir statü daha önce görülmedi

Bölgesel Amatör Lig 12. Grup’ta alt sıralardan kurtulma mücadelesi veren Vefaspor ve Bayrampaşa Tunaspor son derece ilginç bir durumda... Bu sezon uygulanan yeni statü gereği bu iki takım kümede kalabilmek için birbirlerine bağımlı.

Böyle bir statü daha önce görülmedi
 BAL statüsü gereği son iki takım ne olursa olsun küme düşüyor. Tunaspor şu anda 12 puanla 12. sırada, yani sondan ikinci. Vefa ise 19 puanla 10. durumda, iki ekibin arasında 15 puanlı Kocaeli ekibi Hereke Yıldızspor var.

İstanbul takımlarının statüsüne göre, eğer 4 takımdan hiçbiri 3. Lig’e çıkamazsa (Ki liderin 7 puan gerisinde olan Sultangazispor’un işi epey zor), 4 takımın biri küme düşerse , sondan ikinci olan İstanbul takımı da düşüyor. Bu da mevcut tabloda Vefa ve Tuna’nın beraber düşmesi anlamına geliyor.

Tek başına kurtulması yetmeyecek

Eğer 4 İstanbul takımı ne çıkar ne de düşürse, sadece en alt sıradaki takım düşüyor, bir üstündeki baraja kalıyor ve bir şansı daha oluyor. Bu da demek oluyor ki, Vefa ve Tuna’nın bir diğeri geçmesi yeterli olmayacak, iki ekibin Hereke Yıldızspor’u da altlarına alması gerekiyor. Aksi takdirdi bu iki ekipten birinin düşme hattının üstünde kalmasının bir manası olmayacak.

Bir diğer ilginç ayrıntı, Vefa geçen hafta sahasında Sultangazispor’la 0-0 berabere kalıp rakibine zirve yolunda çok büyük bir darbe vurdu. Bu skor bir bakıma Vefa’ya da darbe vurdu zira Sultangazi 3. Lig’e çıkarsa, Tuna-Vefa ikilisinden üstte kalan barajsız ligde kalacak.

Konular: Bölgesel Amatör Lig, Vefaspor, Bayrampaşa Tunaspor, bal ligi,

Yorumlar