SPOR

Dünya Kupası'nda tarihi değişiklik

FIFA tarafından alınan kararla Dünya Kupası 2026'dan itibaren 48 takımla oynanacak.

Dünya Kupası'nda tarihi değişiklik
Dünya Kupası'nda tarihi değişiklik... FIFA Genel Başkanı Gianni Infantino, Dünya Kupası'na 32 takımın yerine 48 takımın katılacağını açıkladı. 2026'da ilk kez düzenlenecek olan değişikliğe göre, Dünya Kupası'nda 16 grup yer alacak. Her grupta 3 takım olacak ve ilk 2 sırayı alacak takımlar, bir üst tura çıkma hakkını kazanacaklar.

Zürih'te yapılan oylamada, büyük bir kısım Dünya Kupası'nın 48 takıma çıkması için 'evet' derken, yeni sistem ile 5.5 milyar Dolar olan yayın ve reklam gelirlerinin 6.5 milyar dolara yükseleceği belirtiliyor. FIFA'dan yapılan açıklamaya göre, turnuva 32 gün sürecek ve turnuvanın gün sayısında değişiklik olmayacak. FIFA'nın yaptığı değişiklik, Dünya Kupası play-off maçlarının da turnuvanın düzenlendiği yerde oynamasını içeriyor. Bu da 16 takımın, sadece tek maç için turnuvanın düzenleneceği ülkeye seyahat etmesi anlamına geliyor. 

FIFA'nın bu kararıyla, Dünya Kupası'nda oynanacak maç sayısında da artış olacak. 64 olan maç sayısı, yeni değişiklikten sonra 80 maça çıkacak. 

Yeni değişikliğe Almanya, Fransa, Arjantin gibi büyük takımlar tepki gösterirken, Dünya Kupası'na ilk kez katılma şansı yakalayacak olan daha küçük takımlar, kararı olumlu karşıladı.

Konular: FİFA,

Yorumlar