SPOR

Kırkpınar’a halı üzerinde hazırlanıyorlar

İstanbul'da ata sporumuz yağlı güreş sporunu yapan az sayıda isimden biri olan genç sporcu Oğuzhan Mirza Bayır, Kırkpınar'a kış aylarında da hazırlanabilmek için Beylerbeyi'nde bir dükkanı kapalı yağlı güreş salonu haline getirdi.

Kırkpınar’a halı üzerinde hazırlanıyorlar
İstanbul’un ilk kapalı yağlı güreş salonu Beylerbeyi’nde yapıldı. Bunu gerçekleştirense genç pehlivan Oğuzhan Mirza Bayır…

Oğuzhan Mirza Bayır, dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’da ata sporumuz yağlı güreşi icra eden az sayıdaki kişiden biri. Hem esnaflık yapan hem de Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tarih Öğretmenliği’nde okuyan, doğma-büyüme Beylerbeyili genç pehlivan Kırkpınar’a daha iyi hazırlanabilmek için işyerinin hemen arkasında kapalı bir yağlı güreş salonu yaptı.

Daha önce hurdacı olarak kullanılan ve çöple dolu olan bir dükkanı, sahibiyle anlaşarak İstanbul’un ilk yağlı güreş salonu haline getiren 23 yaşındaki sporcu “İstanbul’da yağlı güreşle uğraşan pehlivanlar olarak en büyük sıkıntımız yağlı idman yapacak yer bulmaktı. Artık rakiplerimiz kış aylarında bile kapalı ortamda yağlı idman yapıyor, bizimse bu konuda büyük eksiğimiz vardı. Bunun için işyerinin hemen arkasında bulunan hurdacı dükkanını, mülk sahibiyle anlaşarak bir güreş salonu haline getirdik. Sağ olsunlar bu konuda Üsküdar Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen’in büyük katkıları oldu. Sayesinde İstanbullu pehlivanlar olarak soğuk kış günlerinde yağlı idman yapabiliyoruz. Bu, yağlı güreş sezonunda bize olumlu yansıyacaktır” diye konuştu.Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne hazırlanan İstanbullu pehlivanlar arasında 2015 Kırkpınar Baş üçüncüsü Serhat Balcı, yine başpehlivanlık kategorisi sporcularından Fatih Koyuncu ile Murat Sert, Semih Sancar, Ogün Salurlu gibi isimler bulunuyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte İstanbullu pehlivanlar çalışmalarını Çekmeköy ilçesindeki Reşadiye köyündeki çim sahada sürdüreceklerini kaydettiler.

Konular: yağlı güreş, istanbul, oğuzhan mirza bayır, güreş,

Yorumlar