SPOR

Maç saatleri değişecek

Türkiye'nin kış saati uygulamasına geçmeyecek olması maçların başlama saatini doğrudan etkileyecek.

Maç saatleri değişecek
 UEFA, Türkiye'yi Rusya ile aynı saat dilimine alacak ve böylelikle maçların başlama saati erkene alınacak. Beşiktaş'ın 21.45'teki Şampiyonlar Ligi maçları 19.00'a; Fenerbahçe'nin 20.00 ve 22.05'teki Avrupa Ligi karşılaşmaları ise 18.00 ve 20.05'te başlayacak.

Resmi Gazete yayımlandı

Resmi Gazete’de dün Bakanlar Kurulu’nun bir kararı yayımlandı. Kararla birlikte artık Türkiye’de kış saati uygulaması tarihe karışıyordu.

Aslında tam olarak olan şu: Yaz-kış saati tamamen bitiyor, Türkiye saatini sabitliyor. Oysa ki 30 Ekim’de Türkiye saatleri 1 saat geriye almaya hazırlanıyordu. Bu sürpriz kararla birlikte spor dünyasının da saati sepeti değişti!

Özellikle de futbol ve basketbol maçlarınnın.

Neden?

Çünkü bir düzenleme yapılmaması halinde ülkemizde oynanacak Avrupa maçların bitmesi ertesi gününe sarkacak.

Ancak saatleri geri almayacak olan Türkiye, UEFA ve FIBA tarafından otomatikman Rusya saat dilimine alınacak.

Yani bir nevi sporda ‘Rusya saat uygulaması’na geçiyoruz.

Futbolda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, milli maçlar; basketbolda Euroleague ve Baskebol Şampiyonlar Ligi’nin saatlerindeki değişikliklere yakından bakalım:

BASKETBOL MAÇLARI DA ETKİLENECEK

Halihazırdaki saatler şöyle:

UEFA Şampiyonlar Ligi 21.45’te ve UEFA Avrupa Ligi maçları da 20.00 ve 22.05’te başlıyor. Ancak biz Türkiye olarak artık saatleri geri almayacağımız için fiili olarak UEFA ile aramızdaki zaman farkı 3 saate çıkıyor.

Bu durumda Türkiye’deki UEFA Avrupa Ligi maçları 21.00 ve 23.05’e kayarken, UEFA Şampiyonlar Ligi maçları da 22.45’te başlayacak. Böylece Devler Ligi maçının bitişi ertesi gün saat 00.30’u bulacak. Elemeli turlardaysa maçlar gece yarısı 01.30’u da geçebilecek. Zira maçlar 30 dakika uzayacak. Ayrıca penaltılara gitme ihtimali de bulunuyor. Aynı şekilde basketboldaki Euroleague maçları da geç saatlere kadar sarkacak.


BAŞLAMA DÜDÜĞÜ BUGÜN BİTİŞ DÜDÜĞÜ YARIN

PEKİ UEFA veya FIBA, Türkiye’nin kış saatine geçmemesi nedeniyle yeni bir düzenleme yapmazsa ne olur?

Hiç iyi olmaz!

- Çünkü maçlar örneğin bugün başlayıp ertesi gün gece yarısı bitecek.
- Taraftarların maçlardan sonra statlardan veya salonlardan evlerine dönüşleri gece yarısı saat 03.00 veya 04.00’ü bulabilir.
- Maça gidenler işe veya okula gitmekte güçlük çekecek.
- Uykusuzluktan ötürü maça gidenleri verimi düşecek.
- Restoran ve cafelerin iş hacmi düşecek.
- Ulaşımda korsanlara gün doğacak.
- Güvenlik tedbirlerinde sorun yaşanabilir.

MİLLİ TAKIM MAÇLARI İÇİN DE AYARLAMA YAPILACAK

TÜRKİYE Futbol Federasyonu’nun başvurusana gerek kalmadan UEFA, Türkiye’deki maçları Rusya ile aynı saat dilimine alacak.

Bu durumda 20.00 ve 22.05 olan Avrupa Ligi maçları, Türkiye’de 18.00 ve 20.05 başlayacak.

Şampiyonlar Ligi maçları da 19.00’da oynanacak.

ERKENE ALINACAK

Bu durum A Milli Futbol Takımı’nın 2018 Dünya Kupası maçları için de geçerli olacak. Millilerin iç saha maçları da erken saatlere alınacak. Basketbolda Euroleague’deki 21.45 maçları da futboldaki gibi 19.00’a çekilecek.

FIBA’nın yeni organizasyonu Baskebol Şampiyonlar Ligi’nde de maç saatleri henüz açıklanmış değil, ancak burada da yeni saat uygulaması gözetilecek.

Konular: FİFA, rusya saat dilimi, rusya, Beşiktaş,

Yorumlar