Medipol Başakşehir'in milli gururu

Göksel Gümüşdağ, Fransa-Türkiye maçına göre A Milli Futbol Takımı'na en çok oyuncu veren kulüp olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi.

Spor 18.10.2019, 09:54 18.10.2019, 09:54
Medipol Başakşehir'in milli gururu

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, milli takımın son oynadığı Fransa mücadelesinde 3 oyuncularının ilk 11'de olduğunu hatırlatarak, "Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi ülkemizin güzide takımlarının ilk 11'de toplam 2 oyuncusu var, Başakşehir'den 3 oyuncu var. Bu bizim için ayrıca bir mutluluk vesilesi." dedi.

Bunun "Medipol Başakşehir" projesinin başarısını da ortaya koyduğunun altını çizen Gümüşdağ şöyle konuştu:

"Fransa maçları hepimizi inanılmaz mutlu etti. Başakşehir Futbol Kulübünün ayrıca mutluğu şu: Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi ülkemizin güzide takımlarının ilk 11'de 2 oyuncusu var, Başakşehir'den 3 oyuncu var. Mert, Mahmut ve İrfan Can Kahveci... Bunun yanında 4 yıl önce futbolu bırakmayı düşünen bir Emre Belözoğlu'nu düşündüğünüzde, ona kucak açıp inandığımızı ve bu ailenin içerisine katılmasının onu futbola döndüreceğine inandığımız için o gün davet ettik, kendisi de geldi. Dört yıl önce futbolu bırakacak birisi bugün milli takımın en önemli oyuncusu ve kaptanlığını yapıyor. Onun yanında Cengiz Ünder, aynı durumda. Bize geldiğinde 1 sene içerisinde hepimizi şaşırttı ve tarih yazdı. Bugün Roma'da muazzam bir çıkış yaptı, sözleşmesi uzatıldı ve bugün milli takımın en önemli oyuncusu. Baktığınızda 3+2 gibi ilk 11'de oynayan... Bu projenin çok önemli bir proje olduğunu, Başakşehir'in 5 yılda Türk futboluna her açıdan çok önemli şeyler kazandırdığını, sadece kendi başarısı değil, milli takıma da önemli oyuncular kazandırdığını görüyoruz."

Kadrolarında, A Milli Takım'ın kaptanlığını yapmış Arda Turan ve Mehmet Topal gibi iki deneyimli ismin de bulunduğunu belirten Göksel Gümüşdağ, "Onların da yakın zamanda eski enerjilerini yakalayıp A Milli Takım'a gideceklerine inanıyorum. Dolayısıyla proje doğru olunca sonuçları da doğru oluyor. Ümit Milli Takım da aynı şekilde. Ümit Milli Takım'ın kaptanı Berkay ve sol bek Cemali bizim takımımızda, Cemali, Eskişehirspor'da kiralık olarak devam ediyor. Başakşehir A ve Ümit Milli Takım'a oyuncu vermeye devam ediyor. Ben inanıyorum ki bu gruptan (Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu) Allah'ın izniyle Avrupa Şampiyonası'na gideriz." ifadelerini kullandı.

Kulübün şirket mantığı ile yönetilmesi ve uzun soluklu planlar yapmalarının başarıyı getirdiğini vurgulayan Gümüşdağ, "Emin adımlarla, uzun vadeli planlar yaptığınızda, teknik direktörden oyuncunuza kadar herkes bu işe çok daha fazla odaklanıyor. Biz de çok yoğun bir şekilde kulübe zaman ayırıyoruz. Burada en üstten en alta kadar herkesin büyük emeği var. Beş yılda ilk beşin içinden çıkmayan, beş bile olmayan, Avrupa'ya sürekli oyuncu satmış bir kulüp." şeklinde konuştu.

"Mert'i Avrupa takip ediyor ve takip eden kulüpleri de biliyoruz"

Milli takıma gönderdikleri oyuncuları da doğru planlamanın sonucu olarak kulübe kazandırdıklarını aktaran Başkan Gümüşdağ, şöyle konuştu:

"Mahmut Tekdemir, bizim altyapıdan yetiştirdiğimiz oyuncu. Bugün A Milli Takım'ın vazgeçilmez oyuncusu. Sıfır maliyet. Baktığınızda Mert Günok, Bursa'da ikinci kaleciydi, biz çok inandık, istedik. Onu da ikinci kaleci olarak değerlendirmek isteyen kulüpler vardı. O, projeye inandı, geldi ve inanılmaz bir çıkış yaptı. Mert, bugün milli takımın oynadığı 8 maçın 6'sında kalesini gole kapattı. Sekiz maçta 3 gol yedi. Bu inanılmaz bir şey. Mert'i Avrupa takip ediyor ve takip eden kulüpleri de biliyoruz. İrfan Can Kahveci, Gençlerbirliği'nden çok ucuz bir maliyete almıştım, bugün inanılmaz bir noktaya geldi, daha da iyi bir noktaya gelecek. Yeteneğine çok inanıyorum. O da yakın zamanda Avrupa'ya gidecek kalitede bir oyuncu. Dolayısıyla bunların çok önemli olduğunu düşünüyorum."

"Mert'e de Mahmut'a da ve İrfan Can Kahveci'ye ve diğer oyuncularımıza da çok teklifler geldi. Fakat Başakşehir sürekli zirveyi zorlayan ve hedefleri olan bir takım. Dolayısıyla biz bu tekliflere olumlu bakmadık." ifadelerini kullanan Göksel Gümüşdağ, "Mert, İrfan, Mahmut ve Visca'nın yanı sıra takımdaki çoğu oyuncunun Avrupa'da izlendiğini biliyorum. Bizim de hedefimiz var, kendi hedefimize doğru, zirveye doğru aynı yarışta bu sene de devam edeceğiz. Geçen sene en iyi iki kaleciden birinin Mert olduğunu düşünüyorum. Bu sene de maşallah iyi başladı. Bence Fransa maçında herkesin büyük emeği var ama Mert gerçekten o maçın kahramanı, UEFA da ilk 11'inde yer verdi. Ben daha da iyi olacağına inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Fenerbahçe'den 3 oyuncuya teklif

Sezon başında Mert, Mahmut ve İrfan için Fenerbahçe'den teklif aldıklarını açıklayan Gümüşdağ, şunları kaydetti:

"Sadece İrfan Can ile ilgili değil Mahmut ve Mert ile ilgili teklifler de aldık. Fenerbahçe Kulübünden de teklif geldi, farklı kulüplerden de teklif geldi. Ama biz vermeyi düşünmedik. Hedefe koşan bir takımız, şu an böyle bir şey düşünmedik. Onlar da bu ailenin içerisinden ayrılmak istemediler. Belki gelecekte farklı bir değerlendirme olabilir ama bugün için takım içinde kalmalarını tercih ettik."

"Kesinlikle aday olmayı düşünmüyorum"

Göksel Gümüşdağ, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığı'na yeniden aday olacağı iddialarıyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Sağ olsun kulüp başkanlarımızın neredeyse tamamı bu konuda beni aradı. 'Başkanım siz üç sene yaptınız, güzel bir dönem geçirdiniz, lütfen gene Kulüpler Birliği Başkanlığı noktasında aday olun' diye. Hepsine teşekkür ettim, 'Özellikle şu an Başakşehir Futbol Kulübü ve diğer konularla ilgili yoğun bir gündemim var, ben o görevi yaptım, dolayısıyla 18 kulübün içerisinde bu görevi üstlenecek değerli arkadaşlarımız var.' dedim. Fikret Orman'ın pazar günü itibarıyla Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığı düşer. 10 gün içerisinde olağanüstü bir kongre yapılır, 18 kulübün içinden benim dışımda birisi aday olursa destekleriz. İnanıyorum ki o arkadaş da önemli katkılar sağlar. Fikret Bey de sağ olsun önemli katkılar sağladı ama böyle bir karar almış, saygı duymaktan başka bir şey yok. Ona hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yeni birlik başkanını seçeriz."

Gümüşdağ, "Aday olmama kararınız kesin mi?" sorusuna ise, "Tabii. Ben Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığı'nı yeterince yaptım. Bundan sonra başka bir arkadaşa teslim etmemiz daha uygundur. Kesinlikle aday olmayı düşünmüyorum." yanıtını verdi.

"Asker selamına soruşturma utanç verici"

UEFA'nın, A Milli Futbol Takımı oyuncularının "asker selamı"na soruşturma başlatmasına ilişkin Başkan Gümüşdağ, "Oyuncularımızın, Barış Pınarı Harekatı'nın yaşandığı bir dönemde duygularını, sevgilerini, desteklerini asker selamıyla yollamaları kadar doğal bir şey yok. Biz Türk toplumu olarak, hepimiz Mehmetçik'iz. Burada bir sıkıntı yok. Bugün bize de deseler atlar gideriz. Onun için UEFA Başkanı Aleksander Ceferin'in bu çifte standardı devam ettirmemesi gerektiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Göksel Gümüşdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fransız bir futbolcu, kendi cumhurbaşkanına asker selamı verdiği zaman bir şey olmuyor ve bir maçta oyuncularımızın asker selamı vermelerinden dolayı bize bir soruşturma açılıyorsa bu utanç verici bir şeydir. Sayın Cumhurbaşkanımız, devlet başkanımız, İngiltere'de Türk futbolcuları ziyaret ediyor. Bu olay oluyor. Almanya Federasyonu tuhaf tuhaf açıklamalar yapıyor. Bu anlaşılır bir şey değil. Bizim duygularımız çok farklıdır. Biz ülkemize, vatanımıza, bayrağımıza, başkanımıza her şeyimize sahip çıkarız. Biz duygularımızı saklayamayız; hele hele terör örgütüyle böyle haklı bir mücadele döneminde. Ülkede bir savaş yok, terör örgütüyle mücadele var ve bunları temizlemekle ilgili ülkedeki tüm askerlerimiz seferber. Onlara duadan, destekten başka ne yapabiliriz. Biz böyle bir duyguyu yaşarken, bunları farklı soruşturmalarla yıldıracaklarını düşünüyorlar. Hiç doğru bulmuyorum ve bence futbola siyaseti onlar karıştırıyor."

Gümüşdağ, açılan soruşturmadan bir ceza çıkmasını beklemediğini vurguladı.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin'in birçok konuda çifte standart uyguladığını ileri süren Gümüşdağ, "Neredeyse bizim şampiyon olan takımımız Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan gidemeyecek. Böyle bir şey olabilir mi? Almanya, Fransa, İspanya hepsi gidiyor, öbür tarafa döndüğünüzde Türkiye, Macaristan, Ukrayna... böyle bir şey yok. Şampiyonlar Ligi'ne katılma sistemini de değiştirirken yine büyük kulüplerin taleplerini ön plana aldılar ve desteklediler. Bugün baktığınızda her konuda bir çifte standart var. Bu çifte standardı her alanda görüyoruz." şeklinde konuştu.

"Oyuncumuz Türk olduğu için bunu yapıyorlar"

Barış Pınarı Harekatı'na destek verdiği paylaşımdan sonra, Almanya İkinci Futbol Ligi takımlarından St. Pauli'de kadro dışı bırakılan Enver Cenk Şahin'e sahip çıkmalarıyla ilgili de konuşan Başkan Gümüşdağ, "UEFA Başkanı'ndan bir ses seda var mı? Bir oyuncunun kendi mesajında vatanımıza, askerimize Allah yardımcısı olsun demesinden dolayı hemen kendi kulübünün medyası 'bunu kaldır' diyor. Arkasından eve gidiyor, idari menajer arıyor, 'Bunu kaldırmazsan kadro dışı kalacaksın.' diyor. Ama Enver Cenk Şahin aslan gibi bir çocuk. Biliyorsunuz 7 yıl bizde oynadı, o kulübe biz sattık onu. Ama bakıyorsunuz çifte standardı dünya basını biliyor ama UEFA'dan tık yok. Bu nasıl bir çifte standart anlayamıyorum. Bu çocuğun futbol oynaması sözleşmesine bağlı bir şey. Sözleşmesine rağmen bu paylaşımı yaptığın için bu takımda oynayamazsın diyorlar." ifadelerini kullandı.

Enver Cenk'i gösterdiği duruştan dolayı kulübe çağırdığını ve alnından öptüğünü söyleyen Göksel Gümüşdağ şöyle konuştu:

"Sen bu takıma gel, antrenmanlarına çık, resmi yazışmayı da yapıyoruz. Eğer ocak ayında da serbest kalırsan, gel A takımda Başakşehir formasını giy. 'Bu ülke, bu Başakşehir seni yalnız bırakmaz.' dedim. Evelallah sonuna kadar yanındayız. Onu da tebrik ediyorum, o mesajı kaldırmadığı için. Anlamadığım Almanya Futbol Federasyonu buna nasıl ses çıkarmıyor. UEFA buna nasıl müdahale etmiyor. Burada bir oyuncu kendi vatanında terörle bir mücadelesi varsa bir mesaj kullanmış olsa biz bunu nasıl kadro dışı yapabiliriz. Biz bunu yapsak dünya ayağa kalkar. Oyuncumuz Türk olduğu için bunu yapıyorlar. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Ne insan ne vicdan bunu kabul etmez. Ama hiç merak etmesinler Enver Cenk Şahin'e takım var. Hem de UEFA'da oynayan bir takım var Allah'ın izniyle. İdmana çıkmak onun en doğal hakkı. Antrenmana çıkmazsa kondisyonu biter. Dolayısıyla sözleşme şartlarını yerine getirmiyorsunuz. Bunları tüm dünya seyrediyor, herkes görmeye devam etsin. Yazık..."

 

Yorumlar (0)
15°
kapalı
Namaz Vakti 27 Şubat 2020
İmsak 06:10
Güneş 07:34
Öğle 13:22
İkindi 16:27
Akşam 18:59
Yatsı 20:18
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 23 46
2. Trabzonspor 22 45
3. Galatasaray 23 45
4. Sivasspor 23 45
5. Alanyaspor 23 39
6. Fenerbahçe 23 38
7. Beşiktaş 23 37
8. Göztepe 22 34
9. Gaziantep FK 23 31
10. Gençlerbirliği 23 27
11. Antalyaspor 23 25
12. Malatyaspor 22 24
13. Denizlispor 23 24
14. Çaykur Rizespor 22 24
15. Konyaspor 23 21
16. Ankaragücü 23 20
17. Kasımpaşa 23 19
18. Kayserispor 23 16
Takımlar O P
1. Hatayspor 24 48
2. Erzurum BB 24 42
3. Adana Demirspor 24 40
4. Bursaspor 23 39
5. Fatih Karagümrük 24 37
6. Akhisar Bld.Spor 24 35
7. Ümraniye 24 35
8. Altay 23 34
9. Keçiörengücü 23 32
10. Menemen Belediyespor 24 32
11. Balıkesirspor 23 31
12. Giresunspor 23 28
13. İstanbulspor 22 27
14. Altınordu 24 27
15. Osmanlıspor 24 21
16. Adanaspor 24 18
17. Boluspor 23 17
18. Eskişehirspor 24 16
Takımlar O P
1. Liverpool 27 79
2. Man City 27 57
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 44
5. M. United 27 41
6. Tottenham 27 40
7. Sheffield United 27 40
8. Wolverhampton 27 39
9. Arsenal 27 37
10. Burnley 27 37
11. Everton 27 36
12. Southampton 27 34
13. Crystal Palace 27 33
14. Newcastle 27 31
15. Brighton 27 28
16. Bournemouth 27 26
17. Aston Villa 27 25
18. West Ham 27 24
19. Watford 27 24
20. Norwich City 27 18
Takımlar O P
1. Barcelona 25 55
2. Real Madrid 25 53
3. Atletico Madrid 25 43
4. Sevilla 25 43
5. Getafe 25 42
6. Real Sociedad 24 40
7. Villarreal 25 38
8. Valencia 25 38
9. Granada 25 36
10. Levante 25 32
11. Athletic Bilbao 25 31
12. Osasuna 25 31
13. Real Betis 25 30
14. Deportivo Alaves 25 30
15. Real Valladolid 25 29
16. Eibar 24 24
17. Celta de Vigo 25 24
18. Mallorca 25 22
19. Leganés 25 19
20. Espanyol 25 19