Spor tesislerinde normalleşme sürecindeki önlemler belirlendi

Yeni normalleşme süreciyle beraber Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kampları ile bakanlığa bağlı spor tesislerinde uygulanacak önlemleri belirledi.

Spor 02.06.2020, 13:40
Spor tesislerinde normalleşme sürecindeki önlemler belirlendi

Koronavirüs ile mücadelede elde edilen başarı sonucu Türkiye'de normalleşme süreci 1 Haziran'da başladı. 

Normalleşme süreciyle beraber Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kampları ile spor tesisleri de kapılarını açtı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yeni normalleşme süreciyle ilgili bir değerlendirme yaptı.

Koronavirüs salgınında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde en etkili mücadeleyi ortaya koyan ülkelerden birinin Türkiye olduğuna işaret eden Bakan Kasapoğlu, "Bu süreçte devlet ve millet işbirliği ile yeni tip koronavirüsün olumsuz etkilerini en aza indirgemek için yoğun bir çalışma ortaya koyduk." ifadelerini kullandı.

Sürdürülen bu başarılı çalışma sonrası normalleşme süreciyle beraber, sporcuların antrenmanlarına devam edebilmesi için kendilerine bağlı spor tesislerini, gençler için de Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kampları'nı 1 Haziran'da yeniden hizmete açtıklarını belirten Kasapoğlu, "Camia olarak enerji ve motivasyonumuzu kaybetmeden yeni normalleşme sürecinde de çalışmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

18 yaş altı milli sporcular ile TOHM sporcularına özel izin 

Yeni normalleşme sürecinde Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı spor tesislerinde 18 yaş altı milli sporcular ve Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) sporcuları için bir istisna olacak. 

Söz konusu 18 yaş altı sporcular, "özel izinle" düzenli antrenmanlara başlayacak. Bu sporcuların sorun yaşamamaları için İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili valiliklere bir talimat gönderdi. 

18 yaşın altındaki lisanslı faal sporcular ise sokağa çıkmalarına izin verilen çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında tesislerde antrenman yapabilecek. 

Tesisler normalleşmeye hazır

45 branşta antrenmanlar başlayacak 

Tesislerde 45 branşta antrenman yapılabilecek. Söz konusu 45 branş ise şöyle: 

"Atıcılık, karate (kata), atletizm, kayak, badminton, kaykay, bilardo, kızak, binicilik, kickboks (point fighting, müzikli form), bisiklet, kürek, bocce, bowling, dart, masa tenisi, briç, modern pentatlon, buz pateni, motosiklet, cimnastik, muay thai (waikuru), dağcılık, okçuluk, dans sporları (tekli), oryantiring, eskrim, otomobil sporları, geleneksel spor dalları (atlı sporlar), rafting, geleneksel Türk okçuluğu, satranç, gelişmekte olan spor branşları (dalga sörfü-paint ball, squash, kuraş), sualtı sporları (tekli), golf, taekwondo (poomse), halter, tenis, hava sporları, triatlon, herkes için spor (wellness, yoga), vücut geliştirme, fitness, izcilik, wushu (tao), kano, yelken, yüzme."

Normalleşme sürecinde spor tesislerinde uygulanacak önlemler belirlendi

Spor tesislerinde alınacak önlemler 

Gençlik ve Spor Bakanlığının belirlediği önlemlerin yanı sıra, federasyonlarca belirlenen branşa özgü özel kurallar da göz önünde bulundurulacak. 45 branşta antrenmanların başlayacağı spor tesislerinde bakanlığın belirlediği önlemler ise şöyle: 

1. Tesisler ve antrenman alanlarının her akşam düzenli olarak temizliğinin ve dezenfeksiyonunun yapılması. 

2. Antrenman alanları ve soyunma odalarında kişi başına 6 metre kare alan düşecek şekilde planlamanın yapılması. 

3. Tesislere giriş bölümünde elektronik ateş ölçme cihazlarının bulunması. 

4. Antrenman ekipmanlarının kişiye özel olmasına özen gösterilmesi. 

5. Ekipmanların ortak kullanımı zorunlu ise kullanılan malzemelerin her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi. 

6. Tesislerin giriş ve çıkışlarının birbiriyle çakışmayacak şekilde farklı yönlerde düzenlenmesi. 

7. Tesislerde birden fazla alanda el yıkama yeri, alkol bazlı el jeli ve kolonyanın bulunması. 

8. Antrenör, sporcu ve tesis çalışanları arasındaki fiziksel mesafenin (en az 2 metre) korunması. 

9. Antrenörlerin ve tesis çalışanlarının maske takması, sporcuların da antrenman anı hariç maskelerini takması. 

10. Su şişeleri ve bardakların tek kullanımlık olması. 

11. Kağıt mendil, havlu, vb. tüm tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir hijyen malzemelerinin güvenli kaplarda korunarak tutulması.

12. Spor salonu ve antrenman alanlarının klima ve havalandırma sistemleri yüzde yüz temiz hava sağlanıyorsa kullanılması, aksi takdirde kullanılmaması, antrenman öncesi ve sonrası kapı ve pencerelerden faydalanarak doğal havalandırma yapılması. 

13. Tesislerde bulunan tüm alanlardaki kapı kolları, banyo muslukları, tuvaletler gibi sık kullanılan alanların klozet kapakları kapatılarak günde birkaç kez dezenfekte edilmesinin sağlanması. 

14. Soyunma odalarının ve duşların mümkün olduğunca kullanılmaması. 

15. Buhar odaları ve saunaların kullanılmaması.

16. Tesislere ulaşımda mümkün olduğunca toplu taşıma araçları yerine, bisiklet veya özel araçların kullanılmasına özen gösterilmesi. 

17. Tesislerde antrenman alanları ve soyunma odaları vb. yerlerle hijyen hizmeti için işaret ve yönlendirme tabelalarının asılması. 

18. Sporcuları, teknik adamları (antrenör, teknik direktör, masör v.b ), tesis personelini COVID-19 virüsünü başkalarına bulaştırmalarını önleme yolları hakkında bilgilendirme amaçlı uyarıcı işaret ve levhaların asılması. 

19. Semptomları gösteren herhangi bir kişinin, hastaneye taşınmadan önce bekletileceği bir izolasyon odası/alanının belirlenmesi. 

20. Soyunma odalarında temizlik mendilleri, maske ve eldivenleri atacakları özel kapaklı çöp kutuları bulundurulması. 

21. Tesislerde asansörlerin mümkün olduğunca kullanılmaması, zorunlu hallerde sosyal mesafe kuralına uygun kişi sayısı ile sınırlandırılması ve temas edilen yüzeylerin sıklıkla dezenfekte edilmesi. 

22. Tesislere girişte ayakkabı hijyeninin yapılması için hijyen paspası konulması. 

23. Tesislerde bulunan su sebili ve buna benzer otomatların kullanılmaması. 

24. Sporcu ve üyelerin salon içine girişlerinin temassız bir şekilde sağlanması. El izi, parmak izi veya şifre gibi uygulamalar varsa kullanılmaması. 

25. Maske kullanımı ve pandemi konusunda tesis personellerine eğitim verilmesi. 

26. Yüzme havuzlarında mevcut kulvar başına en fazla üç sporcu olacaktır. 

27. İmkanlar dahilinde soyunma dolaplarının günde en fazla bir kişi tarafından kullandırılması sağlanacaktır.

Gençlik Merkezlerinde alınacak önlemler 

Yeni normalleşme sürecinde Gençlik Merkezleri de Gençlik ve Spor Bakanlığının belirlediği önlemler doğrultusunda bireysel kullanıma açılacak.

Bakanlıkça Gençlik Merkezleri'nde alınacak önlemler ise şöyle: 

- Gençlik Merkezleri'ni kullanacak tüm gençler maske takmak zorundadır. 

- Gençlerin, Gençlik Merkezleri girişinde temassız ateş ölçer ile ateş ölçümü gerçekleştirilecektir. 

- Bütün çalışma odaları, atölyeler, kitap kafe, kütüphane vb gibi bölümlerdeki masa ve sandalyelerin fiziksel mesafe kuralına göre yerleşimleri yapılacaktır. 

- Ortak alan etkinliklerinde kullanılan materyaller, her gencin kullanımının ardından steril edilmek koşuluyla gençlerin bireysel kullanımına açılabilecektir 

- Atölyelerde ortak kullanılan enstrüman, malzeme veya materyaller bireysel kullanımdan kaldırılacaktır. Gençler, kendilerine ait enstrüman, malzeme veya materyalleri yanında getirerek eğitime katılabilecektir. 

- Gönüllük Kulübü faaliyetleri hijyen, fiziksel mesafe ve maske takma vb. tedbirler alınarak gerçekleştirilebilecektir. 

- Ekranlı araçlar ve ilgili parçaları (klavye, mouse, ortak telefon, diyafon, mikrofon vb.) dahil olmak üzere kullanılan tüm ekipmanlar ve çalışma ortamları farklı kullanıcılar tarafından kullanılmasının ardından hemen dezenfekte edilecektir. 

- Kodlama atölyesinde bilgisayarlar arasındaki boşluk 1,5 metre aralıklarla ve bireysel kullanıma uygun şekilde düzenlenecektir. 

- Asansörler yalnızca engelliler tarafından kullanılacaktır. Temas edilen yüzeyler sık sık dezenfekte edilecektir. 

- Tuvalet ve lavabolar aynı anda tek kişinin (tek kabin olarak) kullanabileceği şekilde ayarlanacaktır. 

- Ortak alanlardaki su sebilleri ve çay makinaları mümkün olduğunca kullanılmayacak, çalışanlara kapalı şişelerde su temin edilecek, bardak, tabak, çatal vb. tüketim malzemeleri plastik ve tek kullanımlık olacaktır. 

- Bireysel kullanıma açılacak atölyeler, camlı ve havalandırılabilir atölyeler olacak, kullanım öncesinde, esnasında ve sonrasında havalandırılacaktır. Atölyelerden yararlanacak her bir genç için 4 metrekarelik alan oluşturulacak ve atölye içindeki masa ve sıra sayısı buna göre düzenlenecek, fazla olan masa ile sandalyeler depoya kaldırılacaktır. 

- Havalandırma sistemlerinin (klima vb.) kullanılmaması durumunda, atölye ve diğer kullanım alanları belirli saat aralıklarında havalandırılacaktır. 

- Sportif faaliyetler ile ilgili düzenlemelerde, bakanlığımızın belirleyeceği kural ve önlemlere dikkat edilecektir. 

- El sanatları atölyesinde yer alan malzeme ve masaların sosyal mesafe kuralına ve bireysel kullanıma uygun şekilde yerleştirilecektir. 

- Gençlik Merkezleri koridorlarında bulunan oturma alanlarında en az 1,5 metrelik boşluklar olacaktır. 

- Gençlerin yakın temasta bulunabileceği atölye ve kulüp çalışmaları ilerleyen süreçte tedricen (yöresel halk oyunları vb.) gerçekleştirilecektir. 

- Gençlik Kampları daha az kapasite ile açılacak 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, yeni normalleşme süreci kapsamında gençlerin talep etmeleri halinde (kişi, okul, kurum, stk) bazı kamplarda faaliyetlere yeniden başlayacak. 

Bakanlığın belirlediği önlemler çerçevesinde açılacak kamplar, ulusal düzeyde değil sadece yerelde olacak. Yani, iller arası seyahat yapılmaksızın kampın bulunduğu ilin dışından katılımcı olmayacak. Ayrıca, Gençlik Kampları'nın kapasiteleri de azaltılacak. Bakanlıkça Gençlik Kampları için belirlenen diğer önlemler de şu şekilde olacak: 

- Tesislerin temizlik ve dezenfekte edilmesi her gün ve gerekli sıklıkta gerçekleştirilecektir. 

- Katılımcı gençlerin bireysel sağlık bilgileri ve koronavirüs ile ilgili kendilerine yöneltilecek sorulardan oluşan formu doldurmaları, son birkaç gün içinde yapılmış test sonuçlarını (varsa) ibraz etmeleri istenecektir. 

- Katılımcı gençlere maske, dezenfektan, sabun, kişisel temizlik ve bakım ürünleri yanısıra, her türlü bilgilendirici materyal dağıtılacaktır. 

- Kampa katılan gençlerin sosyal mesafe kuralına uymaları sağlanacaktır. Bu konu sıkı bir şekilde sürekli takip edilecektir. 

- Koronavirüs tehdidi göz önünde bulundurularak uygun olan temassız kamp etkinlikleri daha küçük gruplarla en fazla 10 kişi olacak şekilde sosyal mesafe kuralına göre açık havada yapılacaktır. 

- Yemek hizmetinin yemekhanelerin dışında kumanya olarak verilmesi planlanmaktadır. 

- Güvenlik, temizlik ve yemekhane personeli gibi çalışanların kamp dönemlerinde her türlü tedbiri alarak, kalıcı olarak mekanda konaklamalarının temini sağlanacaktır.

Yorumlar (0)
31°
açık
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 03:30
Güneş 05:29
Öğle 13:13
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Antalyaspor 29 37
10. Gaziantep FK 29 35
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 29 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 30 57
2. Erzurum BB 30 53
3. Adana Demirspor 30 51
4. Bursaspor 30 49
5. Akhisar Bld.Spor 30 48
6. Altay 30 47
7. Fatih Karagümrük 30 47
8. Giresunspor 30 44
9. Keçiörengücü 30 41
10. Ümraniye 30 41
11. Menemen Belediyespor 30 39
12. Balıkesirspor 30 35
13. İstanbulspor 30 34
14. Altınordu 30 32
15. Boluspor 30 27
16. Osmanlıspor 30 24
17. Adanaspor 30 20
18. Eskişehirspor 30 12
Takımlar O P
1. Liverpool 31 86
2. Man City 31 63
3. Leicester City 31 55
4. Chelsea 31 54
5. Wolverhampton 32 52
6. M. United 31 49
7. Tottenham 31 45
8. Burnley 32 45
9. Sheffield United 31 44
10. Arsenal 31 43
11. Crystal Palace 32 42
12. Everton 31 41
13. Southampton 32 40
14. Newcastle 31 39
15. Brighton 31 33
16. Watford 32 28
17. West Ham 31 27
18. Bournemouth 31 27
19. Aston Villa 32 27
20. Norwich City 31 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 32 71
2. Barcelona 32 69
3. Atletico Madrid 32 58
4. Sevilla 32 54
5. Villarreal 32 51
6. Getafe 31 49
7. Real Sociedad 31 47
8. Valencia 32 46
9. Athletic Bilbao 32 45
10. Granada 32 43
11. Osasuna 32 41
12. Levante 32 41
13. Real Betis 32 37
14. Real Valladolid 32 35
15. Eibar 32 35
16. Deportivo Alaves 32 35
17. Celta de Vigo 32 34
18. Mallorca 32 26
19. Leganés 32 25
20. Espanyol 32 24