SPOR

TFF'den yayın hakları ihalesi açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu, yeni yayın ihalesi için şartname alma sürecinin başladığını duyurdu. Futbol kamuoyunun merakla beklediği rakamlar da bu duyuruyla beraber netlik kazandı.

TFF'den yayın hakları ihalesi açıklaması
TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları Yayın Haklarının devri için düzenlenecek ihalenin, "Genel İhale Şartnamesi" ve her bir pakete ait özel ihale şartnameleri ile eklerini alma süresi başladı.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından duyurulan gelişme ile ilgili şu ifadelere yer verildi.

Dört ayrı paket halinde devredilmesi planlanan yayın haklarında, A Paketine ilişkin muhammen bedel 425.000.000. (dörtyüzyimibeşmilyon) ABD Doları, B Paketine ilişkin muhammen bedel 45.000.000.(kırkbeşmilyon) ABD Doları, C Paketine ilişkin muhammen bedel 15.000.000.(onbeşmilyon) ABD Doları ve D Paketine ilişkin muhammen bedel 495.000.000. (dörtyüzdoksanbeşmilyon) ABD Doları olarak ödeyeceklerdir. Belirtilen muhammen bedeller ve ihale neticesinde tespit edilecek yayın hakları bedellerine TFF Payı dahil olup, ihaleleri kazanan kuruluşlar Katma Değer Vergisi'ni ayrıca ödeyeceklerdir.

21 Kasım Pazartesi günü saat 10.00'da Türkiye Futbol Federasyonu'nun Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde başlayacak olan ihale öncesinde, teklifler kapalı zarf içerisinde Yayın İhalesi Komisyonu'na ve hazır bulunacak notere teslim edilecektir.


Yayın ihalesini kazanan firma, 2017/18 sezonundan başlamak üzere toplam 5 sezon boyunca Süper Lig maçlarını yayınlamaya hak kazanacak.

İtalyan devinin teklifi

İsmi sır gibi saklanan bir İtalyan firmasının, maçların internet üzerinden bedelsiz ancak reklam izleme zorunluluğu getirerek yayınlama teklifinde bulunacağı öğrenilmişti.

İtalyan şirketin farklı izleme seçenekleri sunacağı, Süper Lig maçlarını reklamsız izlemek isteyen futbolseverler için de ücretli üyelikler hazırlayacağı belirtilmişti.

Söz konusu yayımcı ihaleyi kazanırsa maçları yurt dışına da pazarlayacak.

Cepte yayın

Öngörülen anlaşma kapsamında GSM firmaları ile de ortaklık kurulacağı, böylece futbolseverlerin cep telefonlarından da maçları kesintisiz ve canlı olarak seyredebileceği ifade edilmişti.

Maçların her koşulda izlenebilmesi amaçlanırken bu işten en kârlı çıkacaklar hiç şüphesiz ki taraftarlar olacak.

 

Konular: futbol, lig tv, TRT, bedava,

Yorumlar