SPOR

Trump'ın imzası NBA'de kaos yarattı

7 Müslüman ülkeye seyahat yasağı kararı alan ABD Başkanı Donald Trump'ın imzası sonrası, bünyesinde bir çok müslüman oyuncu barındıran NBA'de kaos yaşandı.

Trump'ın imzası NBA'de kaos yarattı
ABD Başkanı Donald Trump’ın müslüman ülkeler Suriye, İran, Libya, Yemen, Somali, Irak ve Sudan vatandaşlarına ülke sınırlarını kapatan kararı imzalamasının ardından, bu ülkelerde vatandaşlığı bulunan NBA oyuncularının geleceği tartışma konusu oldu.

Kanada deplasmanı sorun yaşattı

Yahoo Sports'ta yer alan habere göre NBA, Donald Trump’ın imzası sonrası, yeni yasanın ligde oynayan ve o 7 ülkeye ait pasaportu bulunan müslüman oyuncuları nasıl etkileneceği konusunda Dışişleri Bakanlığı ile bağlantıya geçti. Yaşanan gelişmelerin ardından Milwaukee Bucks’ın Sudanlı genç oyuncusu Thon Maker, Toronto Raptors deplasmanı için takımıyla gittiği Kanada’dan dönerken tedirginlik yaşadı. Thon Maker’ın yanı sıra Los Angeles Lakers’ın tecrübeli ismi Luol Deng’de Sudan pasaportu bulunan oyuncular arasında.

Konuyla ilgili açıklama yapan NBA Basın Sözcüsü Mike Bass: “Dışişleri Bakanlığı ile iletişime geçtik. Bu kararın oyuncularımıza nasıl uygulanacağı hakkında bilgi toplama sürecindeyiz. NBA, küresel bir lig ve dünyanın her yerinden oyuncular burada forma giyiyor. Bundan gurur duyuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Steve Kerr: Korkunç bir fikir

Golden State Warriors Başantrenörü Steve Kerr, ABD Başkanı Donald Trump’ın yedi Müslüman ülkenin vatandaşlarına yönelik getirdiği yasağa karşı çıktı: “Korkunç bir fikir.”Warriors’ın Portland Trail Blazers’ı 113-11 devirdiği maçın ardından ESPN’e açıklamalarda bulunan Kerr, Trump’ın yasağını, “Babasını teröre kurban vermiş biri olarak insanların bu ülkeye girişini yasaklamanın ülkede korku yaratacağını düşünüyorum. Bu kararla sadece öfke ve terörü besleriz. Bu kararın tamamen karşısındayım” diye konuştu.

Hükümetten USOC'a talimat

ABD Hükümeti, ABD Olimpiyat Komitesine (USOC) ülkeye gelen sporcuların seyahat yasağından etkilenmemesi için gerekli önlemleri alması talimatını verdi.

USOC Başkanı Larry Probst ve CEO'su Scott Blackmun, yaptıkları ortak açıklamada hükümetin kendilerinden, diğer tüm ülkelerden gelen yabancı sporcuların, uluslararası müsabakalar için ABD'ye kolay giriş yapmasını sağlamalarını istediğini belirtti.
 

Konular: nba, donald trump, Luol Deng, Thon Maker,

Yorumlar