TEKNOLOJİ

Akıllı telefonlardan önce başında kendimizi kaybettiğimiz 5 mobil oyun

2000 ve sonrasında doğanların çok fazla hatırlamadığı ama önceki nesillerin çocukluğunu ya da gençliğini süsleyen efsane mobil oyunlara şöyle bir göz atmaya ne dersiniz?

Akıllı telefonlar piyasaya çıkmadan önce, yani oyun oynamak için ekrana dokunmak ya da ekranı çevirmekten ziyade 3’e, 5’e, 1’e basmamız gereken dönemlerde, son derece basit grafiklere sahip olmalarına rağmen gündemimizi uzun süreler boyunca meşgul eden o telefon oyunları öylesine değerliydi ki zaman zaman evlerde insanlar oynamak için sıraya girerlerdi.

Evet, telefon oyunu için bir sıra oluşurdu, çünkü o dönemlerde telefonlar çok daha basit yapıda olsa dahi 7’den 70’e herkesin elinde bulunmuyordu. Hatta ilk zamanlarda her ailede bir tane cep telefonu varsa o aile şanslı sayılıyordu. Neyse sözü fazla uzatmayalım da sizi 2000’lerin başlarına damga vuran cep telefonu oyunlarıyla baş başa bırakalım.

1
Yılan (Snake)

Akıllı telefonlar hayatımıza girmeden önce birçok cep telefonunda yer alan yılan oyunu, en çok da Nokia 3310 ile efsaneleşti. Yalnızca Türkiye’de değil, dünyada bir klasik olarak kabul edilen Nokia’nın 3310 modeli ile yılan oyunu öylesine güzel bir uyum yakaladı ki bu sene Nokia piyasaya yenilenmiş 3310’ları yılan oyunuyla beraber çıkardı.

Bilmeyenler için anlatmak gerekirse, yılan oyununun formatı şu şekilde; ekranda beliren yemi yemeye çalışırken bir yandan yılanın ağzının kendi gövdesine değmesini engellemeye çalışıyorsunuz ve ekranın %95’inden fazlasını yılanın gövdesiyle kaplanana dek yanmadan oyuna devam etmeye çalışıyorsunuz.

2
Melodi Besteleme

Aslında bu bir oyun değil. Adından da anlaşıldığı üzere cep telefonunuzu çıkartıp melodi bestelemenize yarayan bir uygulama. Ama birçoğumuz bu uygulamayı bir oyun gibi kullanıp kendi bestelerimizi üreterek eğlendik.

Malum, akıllı telefonlar ve onların bir alt kuşağı olan cep telefonları hayatımıza girmeden önce telefonlardan şarkı dinlemek pek mümkün değildi. Hal böyle olunca sevdiğimiz şarkıları zil sesi yapmak için uygun notaları telefona yazarak melodi bestelerini yüklüyor ve daha sonra bu besteleri dinleyerek kendimizden geçiyorduk. Canımız sıkıldığında ya da ilham geldiğinde ise melodi besteleme uygulamasını açıp kafamıza göre kendi bestemizi üretip sevdiklerimize dinleterek eğlenceli vakitler geçiriyorduk.

Unutmadan, o dönemde cep telefonları için şarkıların hangi notalarla besteleneceğini gösteren minik kitaplar bile satılıyordu.

3
Bounce

Nokia’nın akıllı telefon öncesi ürettiği cep telefonu kuşağının en önemli ve popüler oyunlarından birisi de Bounce’du. Gerek rengi gerek yapısı açısından son derece sempatik bir top, oyunun baş kahramanıydı. Bu topu türlü engelleri aşarak hedefe doğru ilerletmek ise oyunun temel amacıydı.

Oyunu daha önce oynamamış olanlar için Super Mario benzetmesi çok doğru olacaktır. Nasıl ki Super Mario’da hedefe ilerlerken bir yandan engelleri aşıyor bir yandan da ödül topluyorduk, Bounce da aynı o şekilde işleyen bir cep telefonu oyunuydu.

4
Tetris

20. yüzyılın sonu, 21. yüzyılın başı itibariyle tetris de hayatımızda son derece önemli bir alana sahipti. Hem cep telefonlarında bir oyun olarak gördüğümüz tetris hem de çarşıda pazarda karşımıza “el tetrisi” adı altında satılan oyuncaklarla çıkıyordu. Şekilleri uygun boşluklara yerleştirerek puan toplama temeline dayanan ve hala bir klasik olarak hafızalardan silinmeyen tetris oyununda, şekiller üst üste gelip ekranı doldurana kadar oyun devam ediyordu.

5
Space Impact

Nokia 3310’da yer alan ve Snake’in kardeşi olarak karşımıza çıkan Space Impact, yılan oyununa nazaran çok daha fazla aksiyon ve heyecan içeren bir temele sahipti. Renkli ekran telefonlar hayatımıza girmeden önce bolca oynadığımız Space Impact'de elinizdeki uzay gemisi ile türlü çeşitli canavarlar ve uzay araçlarıyla mücadele ediyorsunuz. Ateş ederek karşınıza çıkan düşmanları yok ediyor ve hedefe ulaşmak için zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyorsunuz. Oyunun sesleri bile öylesine hazırlanmıştı ki kendinizi savaşın içerisinde hissediyordunuz.

Konular: oyun, akıllı telefon

Yorumlar