TEKNOLOJİ

Android kullanıcıları dikkat! O virüs banka bilgilerini topluyor

Google Play'de yer bazı uygulamalarda gizli olan bir virüsün kullanıcıların banka bilgilerini topladığı ortaya çıktı.

Android kullanıcıları dikkat! O virüs banka bilgilerini topluyor
Android akıllı telefon kullanıcıların uygulama indirmek için kullandığı Google Play'de yer alan bazı uygulamalarda ortaya çıkan bir virüs milyonlarca kullanıcının banka hesaplarını tehlikeye soktu.

Şu anda bu uygulamaların içerdiği virüsün 425 banka uygulamasını etkileyebildiği tespit edilmiş durumda. Bu sadece tespit edilebileni ve aralarda Türkiye'den de birçok banka bulunuyor. Belirtmekte fayda var, bu virüsün bilgi çalabilmesi banka uygulamarının hatası ya da güvenlik açığı değil bir kullanıcı dikkatsizliği.Google Play'de yer alan ve kullanıcılara eğlenceli videolar sunmayı vadeden Funny Videos 2017 isimli uygulama yüzlerce bankanın kullanıcılarını tehlikeye soktu.

Bilgileri kopyalanıyor

Uygulamayı kuran kullanıcılar normal bir şekilde videoları izleyebiliyor ancak videolar açıldığı anda devreye giren virüs akıllı telefonunuzda kurulu olan bankacılık uygulamalarını tespit ediyor ve bu uygulamalarda yer alan kullanıcı adı ve şifre kısımlarına birer kod yerleştiriyor. Kullanıcı daha sonra banka uygulamasını açıp bilgilerini girdiğinde virüs bu bilgileri kopyalayarak internet üzerinden hacker'lara gönderiyor.

Uygulamaları kurarken dikkat!

Funny Videos 2017 adlı uygulama ve benzer virüsler taşıyan uygulamalar normallerinin aksine kurulum sırasında sahte bir 'sistem güncellemesi' penceresi açarak kullanıcılardan gizlice tam denetim yetkisi istiyor ve telefona gelen ve giden tüm sms ve bildirimleri hacker'lara gönderebiliyor. Bu sayede virüs, bankaların mobil uygulamalarında anlık şifre için gönderdiği SMS'lere ulaşabiliyor. 

Virüslü uyglama nasıl anlaşılır?

Bu tarz uygulamalardan korunmak için Google Play'den uygulama indirirken uygulamanın geliştiricisi ve uygulama hakkında yorumlara bakılması gerekiyor. Ayrıca geliştiricinin daha önce yayınladığı uygulamalar ve puanlamada yer alan yıldızlara bakmak gerekiyor.

-Uygulamayı kurarken telefonunuzdan istediği izin ve denetimlere dikkat edin. Örneğin, Komik video, el feneri gibi uygulamaların tam denetim yetkisi istemesi gerekmez.

-Telefonunuza güncel bir antivirüs yazılımı kurabilirsiniz.

- Uygulamaları üçüncü parti kaynaklarından kurmayın.

- Şifreli ya da şifresiz olan kaynağını bilmediğiniz Kablosuz Bağlantı noktalarını kullanmamaya özen gösterin.

Konular: şifre, bilgi, google play, android,

Yorumlar