TEKNOLOJİ

Fotoğraflarda olduğunuzdan daha güzel çıkmanın tüyoları

Akıllı telefonların hayatımıza girmiş olması fotoğraf çekmeye çok daha fazla ilgi duymamıza neden oldu. Aynı şekilde sosyal medyanın da gelişmesiyle bu fotoğrafları çok sık insanlarla paylaşır olduk. Ancak bu durum beraberinde beğenilme güdüsünü de getirdi.

Bu sebeple pek çok insan kameranın karşısında çok uzun vakit geçiriyor ve en iyi pozu yakalamaya çalışıyor. Önceleri bazı insanların çok fotojenik olduğunu bilirdik ve bazı insanlar fotoğraflarda kötü çıkarken bazıları çok iyi çıkardı. Ancak artık bu ezber bozuldu. Çünkü doğru teknikleri bilen herkes fotoğraflarda çok iyi çıkmayı başarabiliyor. Bu konuda dikkat etmeniz gereken çok fazla önemli nokta var. Eğer bunlara uyarsanız siz de her fotoğrafta harika görünebilirsiniz.

1
Ayna Karşısında Prova

İlk olarak fotoğraflarda iyi çıkmak için kendinizle barışık olmanız ve vücudunuzu çok iyi tanımanız gerekiyor. Hangi duruş size daha çok yakışıyor, hangi gülüş ile daha güzel görünüyorsunuz bilmeniz lazım. Bu yüzden de boş anlarınızda ayna karşısında bol bol poz çalışın ve en iyi gülüşünüzü bulun.

2
Oturuş Önemli

Eğer otururken fotoğraf çektiriyorsanız fotoğraf çektirme süresince rahatlığınızı önemsememelisiniz. Hemen doğrulup sandalyenin ucuna gelmeniz ve kesinlikle dik oturmanız gerekiyor. Eğer o rahat halinizde fotoğraf çektirmeye kalkarsanız siz de güzel bir pozun ortaya çıkmayacağını size söyleyelim.

3
Kıyafet Seçimi

Kıyafet seçimi bir fotoğrafta güzel çıkmak için en önemli noktalardan bir tanesi. Eğer gün içinde fotoğraf çektirme gibi bir durumunuzun olacağını düşünüyorsanız mutlaka ama mutlaka şık ve uyumlu giyinmeye özen gösterin. Bunun haricinde kilonuza ve boyunuza uygun kıyafetler seçmeniz sizi karede çok daha güzel gösterecektir. Eğer fazla kilolarınızdan şikayet ediyorsanız koyu renk kıyafetler giymekten asla çekinmeyin.

4
Ayakta Pozda Eller Önemli

Pek çok kişi ayakta poz vermek konusunda oldukça zorlanır. Çünkü nasıl duracağını ve ellerini nereye koyacağını bilemez ki böyle olduğunda fotoğrafta kötü çıkma ihtimali de büyük oranda artar. Ancak eğer ayakta poz verecekseniz mutlaka ellerinizi kalçanıza ya da belinize koymanızı öneriyoruz. Bu size çok daha şık ve çok daha zarif bir duruş kazandıracak. Böylece fotoğraf karesinde çok daha güzel görüneceksiniz.

5
Arka Plan Rengi

Eğer kendinize sizi daha güzel gösterecek bir arka plan arıyorsanız kesinlikle beyaz arka planlardan yana tercih kullanın. Çünkü beyaz arka planda fotoğraf çektirdiğinizde ten renginiz ve yüz yapınız çok daha doğal ve çok daha estetik görünecektir. Hatta bazı renklerden de uzak durmanız gerekir. Özellikle pembe ve sarı arka planlar pek iyi tercih olmaz.

6
Işığa Özen Gösterin

Fotoğraf için ışık en önemli öğe. Bu yüzden doğru ışıkta fotoğraf çekmek çok önemli bir nokta. Özellikle hem açıkhavada hem de kapalı alanlarda ışık üstünüze tam tepeden geldiği yerlerde fotoğraf çektirmeyin. Bu sizi çok daha kötü gösterebilir.

7
Alttan Fotoğraf Yok

Alttan çekilen fotoğraflar sizi çok daha kilolu ve gıdılı gösterir. Bu yüzden özellikle selfie çekerken kesinlikle aşağıda fotoğraf çekmeyin. Mümkün olduğunda yüzünüzde aynı hizadan ya da çok hafif yukarıdan çekebilirsiniz.

Konular: fotoğraf

Yorumlar