TEKNOLOJİ

Google'dan terör örgütlerine karşı büyük hamle!

Google, Jigsaw programı adı altında terörizmle mücadele ediyor. Bu program ile özellikle gençlerin, internet aracılığıyla terör örgütlerine katılımının engellenmesi hedefleniyor.

Google'dan terör örgütlerine karşı büyük hamle!
Yaşadığımız dönem, birçok uzman tarafından teknoloji çağı olarak adlandırılıyor. Hayatımızın her alanına yayılan teknolojik ürünler, yüz milyonlarca insanı etkisi altına almayı başardı. Özellikle gençler, sanal ortamdan gerçek hayata geçmekte sıkıntı yaşıyor. 

İNTERNET ÜZERİNDEN TERÖR PROPOGANDASI

Son yapılan araştırmalar çerçevesinde, terör örgütleri propagandalarını daha çok internet üzerinden yaptığı anlaşıldı. Kendi icraatlerini öven ve yalan yanlış vaatler savuran bu örgütler, bir şekilde gençlerin aklını çelmeyi başarıyor.
Henüz kimlik arayışında olan gençleri kendi safına çekmeyi başaran terör örgütleri, bu sayede dünya çapında kendilerine çok sayıda destekçi buluyor.

SİSTEMİ EN İYİ KULLANANLARDAN BİRİ DAEŞ

Bilindiği üzere DAEŞ'e, 70'i aşkın ülkeden terörist katılıyor. Bu 70 ülkenin içinden özellikle Avrupalı ülkelerin fazlalığı dikkat çekiyor. DAEŞ'in bu kadar çok ülkeden destekçi bulması, sosyal ağları ve arama motorlarını etkin bir şekilde kullandığının en büyük kanıtı.

Özellikle gençlerin beynini yıkayan bu örgüt, internet üzerinden kendi propagandalarını yaparak kendi safına çok sayıda destekçi çekiyor.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI HAMLE

İşte buradaki açıklığı fark eden Google, daha fazla insanın terör örgütlerine katılmasının önüne geçmek için sürpriz bir girişimde bulundu. Bildiğimiz üzere Google'ın bünyesinde Jigsaw isimli bir program bulunuyor. Bu programın misyonu şu şekilde belirtiliyor:

"Savunmasız kişileri korumak ve dünyanın en zorlu güvenlik tehditlerini savunmak için teknoloji üretiyoruz."

TERÖR KARŞITI ARAMA SONUÇLARI ÇIKIYOR

Google, Jigsaw programını genişleterek DAEŞ ile mücadele etmeye karar verdi. Programın işleyişi aslında oldukça basit. Örneğin terör örgütlerine ilgi duyan bir gencin Google üzerinden DAEŞ ile ilgi aramalar yaptığını düşünelim. Jigsaw programı hemen bu durumu saptıyor ve bu gencin karşısına terör karşıtı arama sonuçları çıkartıyor. Henüz karar aşamasında olan bu gencin beyni yıkanmadan, kararından vazgeçirilmeye çalışılıyor.

Aynı şekilde YouTube üzerinden video araması yaptığı zaman da terör örgütleri kötüleniyor ve aslında onların iyi bir şey yapmadıkları, aksine masum insanların canına ve malına kast ettikleri gözler önüne seriliyor.
Jigsaw programında tetikleyici 1,700 kelime bulunuyor ve bu kelimelerin içerdiği bir cümle araması yapılınca sistem otomatik olarak devreye giriyor. Örneğin aynı cümle içinde "Cihat, Suriye, Fetva" kelimeleri yer alıyorsa, karşınıza terör karşıtı arama sonuçları çıkartılıyor.

PROGRAM BAŞARILI OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Jigsaw programının Ar-Ge Başkanı Yasmin Green, yaptıklarının bir 'Yeniden Yönlendirme Metodu' olduğunu söylüyor ve DAEŞ'e ilgi duyanları doğruya yönlendirmeyi, propagandalarının yalan olduğunu gözler önüne sermeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Yıl başında pilot uygulama olarak başlanan bölgelerde, 2 ay içinde sürpriz bir şekilde 300 bini aşkın kişi YouTube üzerinde DAEŞ karşıtı videolar izleyip bu kanalları takip etmeye başladı ki bu, gidişatın hayli olumlu olduğunu gösteriyor.

Google'ın Jigsaw ekibi şimdi bu programı geliştirerek ve genişleterek daha fazla insana ulaşmayı hedefliyor.
Konular: uygulama, teknoloji, Propaganda, terör,

Yorumlar