TEKNOLOJİ

Samsung'a komplo mu kuruluyor?

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un başı son dönemde Galaxy Note 7 ile dertte. Dünya çapında çok sayıda patlama ve yangın vakasının yaşanması üzerine telefonun satışı durduruldu ve değişim programı başlatıldı. Fakat bu olayların daha çok ABD'de yaşanması ve iPhone 7'nin tanıtım tarihiyle yakınlık göstermesi Samsung'lu...

Samsung'a komplo mu kuruluyor?
Samsung'un 2 Ağustos'ta tanıttığı ve aynı ay içinde tüm dünyada satışa sunduğu Galaxy Note 7, deyim yerindeyse piyasayı alt üst etmişti. Ön sipariş rekoru kıran telefon, üst düzey özellikleriyle milyonlarca kişinin ilgi odağı olmayı başarmıştı.

Lakin bütün olumlu hava, Note 7'lerde kronik batarya sorunu olduğunun açıklanmasıyla tersine döndü. Dünya çapında 35 adet patlama/yanma vakası yaşandı. Güney Koreli teknoloji devi ise başlattığı değişim programıyla telefonları geri çağırdı.

Geride bıraktığımız haftalarda “Note 7 evi arabayı yakıyor" başlıklı bir haber yayınlamıştık. Zira ABD'de yaşayan bir çiftin sahibi olduğu lüks cipin Note 7 yüzünden kül olduğu iddia edilmişti. Söz konusu iddiaya göre Nathan Dornacher, yeni satın aldığı Note 7'yi araçta şarja takılı bir şekilde bırakmış ve sonrasına eve gittiğinde aracının alevler içinde gördüğünü iddia etmişti.

Gel gelelim işin iç yüzü yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İtfaiye yetkililerinin açıklamalarına göre, cipin içinde yanmış bir Galaxy Note 7 bulundu. Fakat yetkililer yangının kesinlikle Note 7'den kaynaklandığını söyleyemiyor. Araştırmaların devam ettiği belirtilirken, mekanik bir arıza nedeniyle araçta yangın çıkmış olabileceği tahmin ediliyor.Diğer taraftan Samsung, Note 7'nin batarya sorunuyla kendilerine bir algı operasyonu yapıldığını düşünüyor. Zira tüm resmi açıklamalarda 35 hadisenin yaşandığı vurgulanıyor. Fakat dünya çapında yüzlerce Note 7 patlamış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Ayrıca bu olayların özellikle ABD'de yaşanması ve iPhone 7'nin tanıtım tarihiyle yakınlık göstermesi de Güney Koreli yetkilileri şüphelendiriyor.

Note 7'ye dair gelişmeler arasında yeni nesil batarya ikonu da yer alıyor. Bildiğimiz üzere piyasaya çıkan ilk Note 7'ler geri dönüşüm programında geri çağırılmıştı. İşte bataryası yenilenen Note 7'ler için bir güncelleme yayınlanacak ve normalde gri renkte görünen batarya simgesi yeşil renkte görünecek. Böylece telefonunu değiştiren Note 7 sahipleri, gönül rahatlığıyla yeni telefonlarını kullanabilecek.

Konular: samsunga komplo mu kuruluyor, note 7, samsung, iPhone 7,

Yorumlar