TEKNOLOJİ

Türkiye 2018'de F35 alacak

Türkiye'nin 2018'de teslim alması beklenen F35 tipi savaş uçağının ilk ikisini İsrail, ABD'den pazartesi günü teslim alacak.

Türkiye 2018'de F35 alacak
İsrail'in ABD'den satın aldığı 50 adet F35 tipi savaş uçağından ilk ikisini pazartesi günü teslim alacağı bildirildi.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, yaptığı yazılı açıklamada, "F35 tipi iki savaş uçağının Necef Çölü'ndeki Navatim Hava Üssü'ne pazartesi günü iniş yapması bekleniyor" ifadesini kullandı.

Hayalet tipi F35 savaş uçakları

Adraee, F35'lerin teslim alınmasının İsrail Hava Kuvvetleri ve ordusu adına yeni bir çağın başlangıcı olacağını belirtirken, "Hayalet tipi F35 savaş uçakları, gelişmiş teknolojisiyle İsrail semalarını daha güvenli hale getirecektir" açıklamasında bulundu.

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman de yazılı açıklamasında, F35'lerin teslimini İsrail Hava Kuvvetleri adına "tarihi bir gelişme" olarak değerlendirdi.

"Hayalet uçak" adlandırılan F35 jetleri, yakıt ikmaline gerek kalmadan uzun süre havada kalabilme ve güçlü radar sistemi gibi özellikleriyle biliniyor.

Türkiye 2018'de alacak

ABD, Avustralya, Danimarka, İngiltere, Hollanda, İtalya, Kanada, Norveç’in de aralarında bulunduğu 9 ülkenin konsorsiyumu içinde yer alan Türkiye, ilk F35’ini 2018 yılında alacak.

 

Konular: israil, ABD,

Yorumlar