TEKNOLOJİ

Uçaklarda yeni dönem!

2017 yılında uçaklarda internet hizmeti verilmesi bekleniyor.

Uçaklarda yeni dönem!
Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, 2017 yılında uçaklarda bilgisayar ya da cep telefonu aracılığıyla 75 megabitehıza kadar internet hizmeti verilmesi planıyor.

Türkiye'nin de benzer hizmeti sunabilmesi için Türksat ve Inmarsat ortaklaşa çalışma yürütüyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan bilgilere göre, AB ülkelerinde 2017 yılı içerisinde hizmete girmesi planlanan S Bant havacılık projesiyle uçaklarda 75 megabite kadar internet hizmeti verilebilecek.

Projeye Türkiye'nin de dahil olması için gerekli çalışmalar, Türksat ve Inmarsat tarafından yapılıyor.

3 işletmeye yetki verildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) hava taşıtlarında GSM 1800 mobil telefon hizmeti için 2009'da düzenleme yapıldı ve halihazırda yetkili 3 işletmeci bulunuyor.

Bahsedilen hizmetin ticari olarak sunumu öncesinde şu ana kadar çeşitli deneme çalışmaları yapıldı. Hava taşıtlarında internet, ilk olarak 2012'de Kurul kararıyla Ku-band için yakın zamanda da Ka-band için düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti'ne kayıtlı hava taşıtlarında Uydu Haberleşme Hizmeti (UHH) ve İnternet Servis Sağlayıcılığı (ISS) hizmeti yetkilendirmelerinin her ikisine de sahip işletmeciler, Kurumun resmi internet sitesinde yer alan ''Hava Taşıtlarında Elektronik Haberleşme Hizmeti
Sunumuna İlişkin Bilgi Formu''nu doldurup, onay sürecini geçtikten sonra izin alabiliyor.

Konular: ulaşım, internet, uçak, 2017,

Yorumlar