TEKNOLOJİ

Yıldırım: Türkiye 5G teknolojisinin üreticisi olacak

5G teknolojisini tüm dünyadan önce yakalamak için hamlelerini art arda yapan Türkiye'de bu teknolojiye verilen önem büyüyor. ODTÜ'deki Teknokent'te Başbakan Yıldırım'ın katılımıyla '5G Merkezi' açıldı.

Yıldırım: Türkiye 5G teknolojisinin üreticisi olacak
Türkiye'nin, geçtiğimiz yıl 4.5G'ye geçerek teknolojisine hazırlık yaptığı 5G'ye yönelik bugün de Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesindeki Teknokent'te 5G Merkezi açıldı.

Açılışı gerçekleştirerek bir konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım, merkez hakkında, "Küçük ama anlamlı bir adım" dedi.

Türkiye 5G teknolojisinin üreticisi olacak

5G Merkezi ile ilgili bilgi veren Yıldırım, "ULAK Projesi de 5G Projesidir. Dünyada 5G teknolojisi henüz kesinleşmiş değil. ULAK çalışması da böylece boşa gitmemiş olacak. 1 yıl iyi bir süre. Bu merkez aynı zamanda özel sektör ve kamu içinde labaratuvar görevi görecek. Üretilen yerli yazılımlar, bütün teknolojilerin testleri burada yapılacak. Türkiye 5G'de sadece uygulayıcı değil, aynı zamanda da 5G teknolojisinin üreticisi olacak." şeklinde konuştu.Savuma açısından önemli

5G'nin henüz ticarileşmediğini ve diğer ülkelerin önümüzdeki yıllara yönelik planlar yaptığını ifade eden Yıldırım, iletişim teknolojilerinin savunma boyutuna da değindi.

Başbakan Yılıdırım'ın sözleri şu şekilde oldu:

Darbe girşimlerinde kullanılıyor. Arap Baharı'nda  Tunus'tan başlayıp tüm bölgeyi saran hareketlerin başı bilgi dışı kalınmasıdır. 15 Temmuz'da da aynı şekilde. Milleti korkutmak sindirmek için TRT'yi ele geçirip korsan bildiri okuttular, Türksat'ı bombaladılar, basın yayın kuruluşlarına baskın yaptılar.

Konular: başbakan, Binali Yıldırım, konuşma, açıklama,

Yorumlar