YAŞAM

'Kendimize ait neyimiz var?' diye düşünme vakti geldi!

Güney Kore dizilerinin Türk versiyonlarındaki hazin durumları sektörü endişelendiriyor. Kore'den 'ithal edilen' senaryolar, aslına sadık kalınmadığı için dizilerin izlenme oranları orjinal Kore dizilerinin çok gerisinde kaldı.

'Kendimize ait neyimiz var?' diye düşünme vakti geldi!
TÜRKİYE HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER

2005 yılından beri Güney Kore dizileri Türkiye’de izlenme rekoru kırdı. İlk zamanlarda Türkçe dublajla bazı özel kanallarda da yayınlanmaya başladı.

İnternet ve kişisel bilgisayarın yaygınlaşmasıyla, Kore’de yayınlandıkları tarihten iki gün sonra Türkçe alt yazı çevirisiyle sitelerde yayınlandı. Bu durumda bazı sitelerin ortaya çıkmasına neden oldu. Şu an Türkiye’nin yüzde 80’lik bir kısmı Kore dizileri fanı. Sadece genç kızlar değil, aynı zamanda ev hanımlarını da etkisi altına aldı bu akım, etki ve sessiz ilgi Türk dizi yapımcılarının dikkatini çekti ve dizi senaryolarını satın alarak Türk versiyonlarını izleyiciye aktardılar.

Filmler konusunda çok üretken olunmadığı için bir eleştiri yağmuru varken şimdi de diziler bu durumdan nasibini aldı. 2010 yılından beri yayınlanan bir çok Türk dizisinin senaryo alt yapısı Güney Kore’ye ait. Aslına aynı kültürel yapıya sahip olduğumuzdan çok farklı ve absürt duracak olaylar olmadı ama dizilerin konusu ülkeizde oturmadı. Kore dizileri kadar Türk dizileri tutmadı ve eleştiri yağmuruna tutuldu. Nedeni; Kore dizilerinin bölüm ve süre sayısının azlığı, olayı başka yerlere çekmeden tadında bitirmeleri. Türk versiyonlarında ise olaylar karmaşık hale geliyor ve işin içinden çıkılmaz duruma geldikçe bölüm sayısı  artıyor.

Şu an yayınlanmakta olan dizi ve versiyonları;

Yüksek Sosyete / High Society

Kore’de izlenme rekoru kırmasa da Türk-Kore dizi sitelerinde çok fazla izlenme rekoru kıran bir dizi...

Konusu: Baş kahramanımız zengin bir kız olmasına rağmen ailesi tarafından dışlandığı için kendini yanlız hisseder. Aşkı zenginlerde değil fakirlerde bulmayı amaçlar. Markette çalışmaya başlayan kahramanımız önceden randevu ile görüştuğu bir şirket sahibinin marketi olduğunu bilmez ve orada başkan yardımcısına aşık olur.

Gel gelelim Türk versiyonuna, ilk bölüm senaryoya sadık olsa da diğer bölümler ve konu itibari ile değişime uğradı. Seyircinin ilgisini çeken konular karmaşık hale geldi. Verilmek istenen aşk konusu arka planda kaldı.

No:309 / Fated To Love 

Konusu: Zengin iş adamı olan baş kahramanın özel hayatını lekeleyerek onu sosyal statüsünden düşürmeye çalışan akrabalarının oyunuyla başlar.

Aynı Yüksek Sosyete’de olduğu gibi ilk bölüm senaryoya sadık, sonrası ise bölüm sayısı artsın diye olayların entrikaların karmaşık bir hale gelmesi, izleyicinin istediği noktayı bozması, dizinin izlenme oranını bozdu.Seviyor Sevmiyor / She Was Pretty

Konusu: Çocukken güzel alımlı bir kız olan kahramanımız ergenlikten sonra babası gibi yağmur yağınca saçı kabaran yüzünde çilleri olan yanakları her zaman kırmızı olan çirkin bir kız haline gelir. Onu öyle güzel hatırlayan ilk aşkı vardır. Ondan yıllar sonra bir mail alır ve olaylar başlar karışık hale gelir.2012 yılından bu yana düzenlenen ve Güney Kore'nin en prestijli ödülü olan APAN (Asia Pasific Actors Network) Drama Ödülleri'nin bu yıl beşincisi düzenlenecek. MBC tarafından düzenlenen 1-11 Ekim arasındaki DMC Festivali'nin bir parçası olarak yapılacak ödül töreni 2 Ekim'de Güney Kore, Çin ve Japonya'da yayınlanarak 25 milyona yakın kişi tarafından izlenecek. 

Törene Çin, Japonya, Güney Kore, Avustralya, Filipinler, Tayland ve Endonezya gibi Asya ve Pasifik ülkeleri katılacak. Sadece Asya Pasifik ülkesi oyuncularına verilen bir ödül olan APAN, tarihinde ilk kez Türk oyunculara verilecek. 

Gökhan Alkan ve Zeynep Çamcı Kore dizilerini Türk izleyicisi ile buluşturup dünyaya tanıtılmasına yardımcı oldukları için "Asia Pasific Özel Ödülü" alacaklar.

'She Was Pretty"den başarı ile uyarlanan "Seviyor Sevmiyor" oyuncuları bu özel ödülü aldılar.

Daha önce Kore'den Türkiye'ye uyarlanan dizilerden birkaçı şunlar;

Kiraz Mevsimi, Beni Affet, Bir Aşk Hikayesi, Kocamın Ailesi, Şahane Damat, Güneşi Beklerken, Kiralık Aşk… Aynı zamanda televizyon programları da var bunlardan biri de; Elin Oğlu.

Türk dizilerinin tutmamasının bir diğer nedeni de izleyicinin aklında kalan Koreli oyuncular. Türk oyuncuların Koreli oyuncular gibi jest ve mimik ile duygusal yapıyı verememeleri senaryonun orjinal tadında görünmemesine sebep oluyor.

Konular: türk dizileri, kore,

Yorumlar