YAŞAM

'Parçalı ay tutulması' bu gece gerçekleşiyor

Bu gece dünya, ay ve güneş bir noktada buluşacak. Ay'ın bakır rengine büründüğünün gözleneceği bu doğa olayı her yerden izlenebilecek.

'Parçalı ay tutulması' bu gece gerçekleşiyor
 Bu gece Ay'ın bakır rengine bürüneceği ''Parçalı ay tutulması'' yaşanacak. Türkiye'den de çıplak gözle izlenebilecek tutulma, 21.00'dan itibaren başlayacak ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar gözlenmenebilecek.

Ay tutulmasının çeşitleri

Astronomlar Ay tutulmasını basitçe 3 türe ayırır;

Yarı Gölgeli Ay Tutulması: Ay, Dünya'nın yarı gölge konisinden geçer. Çok rahat gözlenemediği için genelde akademik düzeyde incelenir.

Parçalı Ay Tutulması: Ay'ın bir kısmı Dünya'nın tam gölge konisinden geçer. Çıplak gözle tutulma rahatlıkla gözlenebilir.

Tam Ay Tutulması: Ay, Dünya'nın tam gölge konisinden geçer. Bir tam Ay tutulmasında Ay'ın bize dönük yüzü kızıl bir renge bürünür. ve kolaylıkla gözlenir. Bu kızarmış ışınımın incelenmesiyle Yer atmosferi hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilmektedir (atmosferin kimyasal kompozisyonu, atmosferdeki toz miktarı, vb.). Bir başka ifadeyle Tam Ay Tutulması süresince Ay yüzeyi, Yer atmosferini niteleyen bir ayna görevini üstlenmektedir.

Konular: yeni, canlı, parçalı ay tutulması, nerede,

Yorumlar