Atatürk Havalimanı'nda o uygulama başladı!

Birçok ülkede uygulanan biyometrik tanıma uygulaması bugün Atatürk Havalimanı'nda başladı.

Yaşam 22.01.2015, 14:41 24.04.2018, 12:50
Atatürk Havalimanı'nda o uygulama başladı!

Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi'nin kullanımı deneme amaçlı olarak Atatürk Havalimanı’nda bugün başladı.

Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi deneme amaçlı olarak bugünden itibaren kullanıma sunuldu. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminalinde ikisi gidiş katında, ikisi de geliş katında olmak üzere 4 pasaport kontrol noktasında denenen sistem sayesinde yolcular parmak izleri sayesinde kontrol noktasından geçebilecek.

Bu sistemle sahte pasaport kullanımı ve zaman zaman oluşan uzun kuyrukların tamamen ortadan kalkacağı, pasaport polisi sayısının da asgariye ineceği belirtildi.

YURT DIŞINA ÇIKACAKLAR PARMAK İZİYLE GEÇİŞ YAPACAK

Yolcular özel hazırlanan bankolarda parmak izlerini taratacak. Sistem parmak izini kontrol ettikten sonra eşleşmenin sağlanmasıyla kapıyı açarak geçişi sağlayacak. Bu kontrol sisteminde, insan işgücü kullanılmayacak ve işlemler çok hızlı ve güvenli olarak gerçekleşecek.
Sistem başarılı olursa, gidiş ve geliş yönünde 4'er biyometrik kabin daha eklenecek, önümüzdeki yıl sonunda ise sayı gidişte 12, gelişte de 12'ye çıkacak.

İKİNCİ ADIM YÜZ TANIMA SİSTEMİ

Sistemin başarılı olmasıyla birlikte ikinci aşama olan yüz tanımaya geçilecek. Yolcunun parmak izinin yanı sıra farklı kamera açılarından çekilecek görüntü ile yüz tanıma sistemde eşleştirilecek.

Yorumlar (0)
14°
açık
Namaz Vakti 04 Haziran 2020
İmsak 03:30
Güneş 05:26
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:26
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P