YAŞAM

Bakandan sürücülere HGS uyarısı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde yaşanan yoğunlukla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamasında sürücülerin HGS'ye dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Bakandan sürücülere HGS uyarısı
Arslan, 26 Ağustos'ta hizmete alınan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden araç geçişleri sırasında geçiş ücreti ödemesiyle ilgili yaşanan sıkıntılar nedeniyle trafiğin sıkıştığını belirtti.

SÜRÜCÜLER HGS'YE DİKKAT ETMELİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve devamı yollarda HGS, OGS ve nakit geçiş sistemi bulunuyor. Bazı noktalarda HGS ile ilgili küçük aksaklıklar olabiliyor, ancak bu aksaklıklar hızla gideriliyor ve trafiği aksatacak bir boyutta değildir. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve otoyol ana gövdesinde herhangi bir sorun veya aksaklık söz konusu değildir. Burada yaşanan trafik sıkışıklığının temel sebebi, sürücülerin HGS ve OGS etiketlerini sistemin okuyabileceği şekilde yapıştırmamaları, kırık veya çizik olması ve HGS hesaplarında yeterli bakiyelerinin olmaması veya OGS, HGS sistemlerinin hiçbirine abone olmadan bu güzergaha giren sürücülerden kaynaklanan bir trafik yoğunluğu var." diye konuştu.

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde, sürücülerin bakiyelerinin yeterli olmaması durumunda bariyerlerin açılmadığını anlatan Arslan, bu nedenle nakit ödemek zorunda kalan bazı sürücülerin, itirazlar etmeleri üzerine gişelerde sıkışıklığın meydana geldiğini kaydetti.

KURTKÖY BAĞLANTISI TAMAMLANACAK

Arslan, köprünün Reşadiye ve Kurtköy Formula bağlantılarında trafik sıkışıklıklarının, özellikle döküm kamyonlarının bu güzergahı kullanmaları nedeniyle yaşandığını dile getirerek, yıl sonuna kadar Kurtköy (TEM) bağlantısının tamamlanacağını ve bu sorunun tamamen ortadan kalkacağını bildirdi.

TRAFİK RAHATLADI

Kurtköy, Fatih Sultan Köprüsü ve Mahmutbey gişelerine kadar olan 50 kilometrelik TEM’de yoğun bir trafik olduğunu anlatan Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılmasıyla bu güzergahta trafiğin rahatladığını ve sadece Mahmutbey gişelerinde Edirne bağlantı kolunda, 2 kilometrelik kısımda sıkışıklık yaşandığını söyledi.

6 ŞERİTLİ YOL

Bakan Arslan, "Mahmutbey gişelerinde yaşanan trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak için de çalışmalarımız sürüyor. Odayeri-Çatalca (TEM) arası devlet yolunda (D-020) üç gidiş, üç geliş olmak üzere 6 şeritli bölünmüş yol yapım çalışmalarımız devam ediyor. Bu yol, 2017 sonuna kadar tamamlanacak ve Mahmutbey bağlantısında çok büyük bir rahatlık sağlayacak. Ayrıca Kuzey Marmara Otoyolu Avrupa kesimi (Odayeri-Kınalı arası) tamamlandığında da burada yaşanan trafik sıkışıklığı tamamen ortadan kalkmış olacak." şeklinde konuştu.

Konular: trafik, araç, köprü, Kurtköy,

Yorumlar