YAŞAM

Balığın faydaları saymakla bitmiyor

Türkiye'nin zengin olduğu deniz ve deniz ürünlerinin bu yıl ki hasadı fazla. Kış aylarında özellikle uzmanların da önerisi balık tüketiminin artması gerekir.

Balığın faydaları saymakla bitmiyor
Av yasağının kalkmasıyla denizlere açılan balıkçılar oldukça fazla hasatla geri döndüler.

Verimli hasattan sonra  tezgahlarda  balık fiyatları bir hayli düştü. Vatandaş tezgahlara akın etti.

Bilim adamlarının da açıkladığı ve yüzyıllardır bilinen bir gerçek var ki balık hafızayı güçlendirmede en etkili doğal ilaçtır. Hamile bir kadının gebelik süresince hafta da iki gün tüketmesi bebeğin hafızasını ve kemik yapısını güçlendirir.

Sağlıklı kilo almada etkili olduğu söylenen balık yağı kemikleri güçlendirerek yağlanma etkili kilo yerine sağlıklı kilo aldırır.

Kalp rahatsızlığı irsi olan bir ailenin haftada bir balık tüketmesi gerek. İçeriğindeki OMEGA3 kalp damarlarının açılmasına kalbin daha sağlıklı atmasına neden olur.

Eklem sıkıntısı olan hastalara doktorların önerdiği ilk şey balık tüketiminin artmasını ister.

Beyin gücünü, cildin yenilenmesini, depresyon hastaları için, bağırsak rahatsızlığı olan hastalar balık tüketimini artırmalılar.

Bu hastalıklara sahip kişiler aynı şekilde mi balık tüketmemelidir. Ve balık tüketirken dikkat edilmesi gerek bir diğer şeyse ateş üzerinde çok tutulmamalıdır.

Balık yemekleri için balığı bir gün önceden zeytin yağına ve defne yaprağına sarın. Çünkü balık denizden çıkma süresinde çabuk tüketilmesi gereken bir üründür. Dondurulmuş ve bekletilmiş balıklarda vitamin değerleri ölür. Lakin dediğimiz gibi balığı kullanırsanız faydalarını göreceksiniz.
 
 
 

Konular: balık, ege, doğal, ilaç,

Yorumlar