YAŞAM

Böbrek taşını düşürmenin ilginç yöntemi

Amerikalı Profesör David Wartinger, lunaparkta hız trenine bindikten sonra hastalarının böbrek taşlarını düşürdüğünü iddia ediyor..

Böbrek taşını düşürmenin ilginç yöntemi
Yapılan bir araştırma eğlence parklarındaki hızlı trenlerin böbrek taşı düşürmede etkili olduğunu ortaya koydu. "Böbrek taşınız varsa düşürmek için lunaparka gidin." Bu tavsiye Amerikalı bir profesörden geldi.

"Hız treni böbrek taşlarını düşürüyor"

Michigan Üniversitesi profesörlerinden David Wartinger, lunaparkta hız trenine bindikten sonra hastalarının böbrek taşlarını düşürdüğünü söylüyor. Profesör, bunu bizzat kendisi de denedi. Doktor Wartinger bu iş için, içinde 200 taş bulunan 3 boyutlu bir böbrek modeli yaptırdı. Modelle birlikte trene binen doktor ve arkadaşı hız treninin gerçekten de işe yaradığını gördü.

5 milimetreden küçük taşların yüzde 70'i düştü

Deneme sonunda model böbrekteki taşların yüzde 70'inin düştüğü görüldü. Trenin hareketleri ve titreşiminin böbrek taşlarının düşmesini sağladığı belirtildi. Ancak 4 veya 5 milimetreden büyük taşlarda sonuç almanın daha zor olduğu ve hız treninin bu taşlarda etkili olmayabileceğine dikkat çekildi.

Konular: Hızlı tren, iddia ediyor, böbrek taşı, lunapark,

Yorumlar