YAŞAM

Burun revizyon estetiğine dikkat

Burun revizyon estetiğinin oldukça karmaşık olduğunu belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Cevdet Murat Akagün, bu estetiğin cerrahi uzmanlık gerektirdiğini söyledi.

Burun revizyon estetiğine dikkat
 Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Cevdet Murat Akagün, "Burun revizyon ameliyatları ilk ameliyata göre oldukça karmaşık ve cerrah açısından tecrübe gerektiren cerrahilerde. Pitinde yani ilk ameliyat sonrasında istenilen şekli almayan burnun yeniden şekillendirilmesi süreci revizyon ameliyatlarında cerrahın malzemesi olan kıkırdak temini kulak kıkırdağından elde edilir. Şüphesiz ki ikinci kesi yeri açılacak ve ikinci bir yerin pansumanı yapılacaktır" dedi.

İlk ameliyattan sonraki deforme çok fazla değilse istenilen sonuca ulaşmak için kulak kıkırdağının yeterli olacağını kaydeden Op. Dr. Akagün, "Ancak daha büyük deforme burunlarda revizyon cerrahisi için gerekli malzeme kaburga kıkırdağından sağlanmak zorundadır.Birincil estetik burun ameliyatında oldukça bazı düzeltmeler gerçekleştirilmiş olsa da, hala küçük kusurlar mevcut olabilir; ilk cerrahtan memnun kaldıklarını fakat hala ileri düzeyde bir mükemmeliyet istediklerini belirtebilirler" diye konuştu.

Estetik cerrahın çok küçük kusurları olmasına rağmen hala şikayet eden ve mükemmellik bekleyen hastalara karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirten Akagün, "Ayrıca belirgin kusurları olan ve ilk cerrahlarını kötüleyen hastalara karşı da dikkatli olunmalıdır. Bazen bu hastalar, birçok uzmana danışırlar ve hala beklentileri çok yüksektir.Ve cerrah cerrah gezerler, bu hastalara tedavinin ve cerrahinin gerçekleri iyice anlatılmalıdır. Şişlik süresinin ve özellikle burun şeklinin oluşmasının uzun zaman alacağı belirtilmeli. Hastanın beklentileri minimumda tutulmalıdır. Bu her iki taraf için de en sağlıklı görüşme olacaktır" şeklinde konuştu.

Konular: sağlık,

Yorumlar