YAŞAM

CHP provokasyonu da beceremiyor

TBMM'deki anayasa değişikliği görüşmelerini engellemek için provokasyonlara başlayan CHP, polisi karalamak isterken yine rezil oldu. Göstericiye şiddet uyguladığı söylenen kişi polis değil CHP’li çıkınca Cumhuriyet, Hürriyet ve BBC Türkçe düzeltme yayınlamak zorunda kaldı.

CHP provokasyonu da beceremiyor
Türkiye Büyük Millet Meclisinde devam eden anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında dışarıda çekildiği iddia edilen fotoğrafla, “Başkanlığa hayır diyenlere TOMA’lı gazlı, plastik mermili müdahele” diyen Cumhuriyet gazetesi polisleri hedef gösterdi. Ancak fotoğrafta kadın göstericinin yüzüne vurduğu görülen kişinin CHP’li bir isim olduğu anlaşılınca kurgu çöktü.

CHP’li Altındağ İlçe Başkanının Cumhuriyet’e “tepki” göstermesi üzerine Hürriyet ve BBC Türkçe de ifşa olan yalan haberi düzeltmek zorunda kaldı.CHP trolleri tarafından da sosyal medyada dolaşıma sokulan bu fotoğraf, "Anayasa değişikliğine hayır diyen bir göstericiye polisin müdahalesi" olarak sunulmaya çalışıldı.


FETÖ ile bağlantılarının gün yüzüne çıkmasıyla her geçen gün eriyen Cumhuriyet gazetesi de kadına müdahale edenlerin gözlerini boyayarak amatör bir photoshop çalışmasıyla konuyu servis etti.Hürriyet de "Ankara'da hareketli dakikalar" diyerek fotoğrafı kadın göstericiye polisin müdahalesi şeklinde sundu.Çok geçmeden BBC Türkçe de aynı fotoğrafı kullanarak, Cumhuriyet’in başlattığı ve Hürriyet’in sürdürdüğü algı operasyonuna katıldı.Gerçeğin kurgulanandan çok farklı olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Aralarında yasadışı sol örgütlere mensup kişilerin de bulunduğu bir grup tarafından düzenlenen provokasyon girişimi sırasında çekilen fotoğraf karesinde gösterici kadının ağzını kapatan kişi bir polis değil CHP Altındağ İlçe Başkanı Servet Akman'dı. Algı operasyonu ifşa olunca CHP'li Akman, Twitter hesabından Cumhuriyet'i "çarpıtma" yaptığını belirterek tekzip etmek zorunda kaldı.

Konular: Tbmm, değişiklik, BBC Türkçe, hürriyet,

Yorumlar