YAŞAM

Cinsel taciz en fazla otobüs ve metrobüslerde

Araştırmalara göre cinsel taciz olayları en fazla otobüs ve metrobüslerde yaşanıyor.

Cinsel taciz en fazla otobüs ve metrobüslerde
Acıbadem Üniversitesi Suç ve Şiddeti Önleme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Oğuz Polat, 'İstanbul'da Kamu Ulaşım Araçlarında Gerçekleşen Kadına Yönelik Cinsel Şiddetin Varlığı, Yoğunluğu ve Psikolojik Etkileri'ni araştırdı.

Avukat Sinem Hanözü koordinatörlüğünde yürütülen çalışmaya 15-55 yaş aralığındaki bin 344 kadın katıldı, katılımcılarla seyahat ederken yüz yüze görüşüldü. Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 74.2'si kamu ulaşım aracındayken kendini güvende hissetmiyor. Yüzde 74'ü ise kamu ulaşım araçlarında cinsel şiddet içerikli eylemlere maruz kaldıklarını veya tanık olduklarını ifade etti.

Cezalar caydırıcı değil

En çok rastlanılan cinsel taciz davranışları, elleme, şemsiye ucuyla dürtme, araç duruş ve kalkışlarında kadının üzerine yıkılmak şeklinde gerçekleşiyor. Kadınların yüzde 71.6'sı cezaların caydırıcı olmadığını düşünüyor. Yüzde 70.3'ü cinsel açlık dürtüsü olduğu yüzde  69.3'ü toplumun bu konuda yeterli tepki vermediği görüşünde. Yüzde 68.2'lik kesim eğitimsizliği, yüzde 63.7'si erkek egemen toplumun etkili olduğunu, yüzde 37.3'lük kesim de tacize uğrayanın hal ve hareketlerinin sebep olduğu görüşünde birleşiyor.

 

Konular: ceza, yaşam, taciz,

Yorumlar