YAŞAM

Erdoğan'dan Adli Yıl açılışında Beştepe yanıtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adli Yıl Açılış Töreni'nin Beştepe'de gerçekleşmesi dolayısıyla törene katılmayan Kemal Kılıçdaroğlu ve Metin Feyzioğlu'na isim vermeden yanıt verdi.

Erdoğan'dan Adli Yıl açılışında Beştepe yanıtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adli Yıl Açılış Töreni'nde konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Beştepe'de gerçekleşmesi nedeniyle törene katılmamalarına isim vermeden yanıt veren Erdoğan, "Millet adına görev yapan yargının milletin mekanında adli yıl açılışını yapması yargı bağımsızlığına gölge düşürmez." diyerek Yenikapı ruhuna uygun hareket edilmesi çağrısında bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

"CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ MİLLETİN MALIDIR"

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin avludaki cami kütüphane gibi halka açık olduğunu, "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin her yeri gibi burası da milletin malıdır, devletin malıdır. Bizler görev süremiz boyunca çalışmalarımızı burada yürütmekle mükellefiz. Bu mekanları bizden sonra gelecekler de kullanmayı sürdüreceklerdir." şeklinde ifade etti.

"YENİKAPI RUHUNA UYGUN HAREKET EDİLMELİ"

Kemal Kılıçdaroğlu ve Metin Feyzioğlu'nun isimlerini vermeden gönderme yapan Erdoğan, "Millet adına görev yapan yargının milletin mekanında adli yıl açılışını yapması yargı bağımsızlığına göle düşürmez. Bir kez daha milletin mekanına hoş geldiniz diyorum. Diğer kurumların temsilcilerine de Yenikapı ruhuna uygun hareket etmelerini diliyorum." dedi.

"15 TEMMUZ GECESİ YARGI İYİ SINAV VERDİ"

15 Temmuz gecesi en iyi sınavı veren kurumlardan birinin adalet teşkilatı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, "Hızla harekete geçen ilk andan itibaren tüm çalışmaları hukuka uygun şekilde yürüten anında açıklamalarını yapmak üzere hukuk olarak gereği neyse yapılacaktır demek suretiyle ilk mesajlarını vermiştir. Bu tavır çok önemlidir." dedikten sonra yargıya da teşekkür etti.

DEVLETİN İÇİNDE DEVLET OLMAZ

Vatan üzerinde herhangi bir operasyon düşüncesi içine girenlerin karşısında milleti bulacağını söyleyen Erdoğan, "Bu millete kötü niyet besleyenler çok iyi bilsinler ki Türkiye 79 milyonluk bir orduya sahiptir. Ve bilsinler ki tek devlet... Devletin içinde devlet olmaz. 40 yıldır bunun hesabındaydılar. 15 Temmuz'u bir musibet, bin nasihatten evladır, böyle görüyorum. Ben inanıyorum ki, milletimiz kazanacak ve yeni bir milat olarak geleceğe yürüyeceğiz." dedi.

"MİLLETİMİZ GÖREVİNİ YERİNE GETİRDİ, SIRA BİZDE"

15 Temmuz darbe gecesinde milletin özgürlüğüne, geleceğine sahip çıktığını belirten Erdoğan, "Milletimiz o gece görevini yerine getirdi. Artık sıra bizde. Siyasetinde, bürokrasinde görev alan herkeste. Bundan sonra bizim çok daha farklı çalışması lazım. Hiçbirimizin ülkemizin çıkarları dışında hareket etme hakkı yoktur." dedi. Cümlesinin devamında da 15 Temmuz kahramanlarının hikayelerine bakılması gerektiğini vurguladı.

"BU MİLLETE KARŞI TERBİYESİZLİK DEĞİL Mİ?"

Batı'nın iddialarına karşılıkta "O gece 30 küsür kişi darbecilerden öldü, 241 kişi darbe karşısında direnenlerden şehit oldu. Demek ki bizler darbecilere 'Vurun' diye talimat vermedik, 'Yakalayın, adalete teslim edin' dedik. Ey dünya hala bize hangi gözle bakıyorsunuz. Bu millete karşı terbiyesizlik değil mi? Şahsımı vurmaya gelenler günlerce Marmaris'in ormanlarında gizlendi. Bizim jandarmamız onları vurmadı, öldürebilirdi. Ne yaptı, yakaladı, savcıya teslim etti." diyerek Batı'nın söylemlerine sert bir şekilde tepki verdi.

 

Konular: erdoğan, Beştepe, Külliye, adli yıl açılış,

Yorumlar