YAŞAM

FETÖ'nün kasetçileri Hollanda'da eğitim almış

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü “kaset komplosu” soruşturması kapsamında yeni bir aşamaya gelindi.

FETÖ'nün kasetçileri Hollanda'da eğitim almış

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen “kaset komplosu” soruşturmasında yeni bir aşamaya gelindi. Savcı Alpaslan Karabay’ın 8 aydır yürüttüğü soruşturma çerçevesinde EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı (KOM) önemli bulgulara ulaştı. Milliyet’te yer alan habere göre; soruşturma için KOM Dairesi’nde özel bir ekip oluşturuldu. Bu ekip, soruşturma boyu kaset komplosu kurbanı olan siyasiler ve bürokratlar ile emekli askerlere ulaştı.

SAHTE İHBARLARLA DİNLEME İZNİ ALDILAR

Polis yaptığı detaylı çalışmalar sonucu EGM İstihbarat Dairesi ile Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde görev yapan ve kaset komplosu operasyonlarında görev alan polislere ulaşmayı başardı.

Çok gizli yürütülen soruşturmada her iki birimde görev yapan yaklaşık 30 kişiden oluşan ekibin, hedef seçilen siyasilere ve diğer kişilere yönelik önce sahte isim ve ihbarlar sonucu mahkemeden “önleme dinlemesi” izni alarak ilişkilerini ve rutin hayatlarının mercek altına aldıkları anlaşıldı. Daha sonra elde edilen bilgiler ve telefon dinleme ile izleme sistemlerinin kullanarak hedef kişilere ait adresleri belirleyen gizli kayıt ekibinin, bu adreslere özel çalışmalar yaptıkları anlaşıldı.

SAKSIDA GİZLİ KAMERA

Bu adreslere gizli kamera yerleştirilmesi sırasında evde yapacakları çalışmalarda yakalanmamak için hedef kişilerin telefonlarına ait HTS kayıtlarının takip edildiği ortaya çıkarıldı. Bu takiplerde hedef kişilerin genellikle yatak odalarına gizli kameraların yerleştirildiği anlaşıldı. Gizli kameraların, hedef kişinin bulunduğu ya da bulunacağı eve önceden çilingir yardımıyla giren istihbarat ekibinin, gizli çekim yapılacak evin bölümlerinin fotoğrafladığı ve sonra çoğunluğu EGM İstihbarat Dairesi’ndeki özel atölyelerde imal edilen gizli kamera sistemi yerleştirilmiş saksı, televizyon, vazo benzeri eşyaların gerçeği ile fotoğraflarda görülen yerlere konulduğu belirlendi.

HOLLANDA'DA EĞİTİM ALDILAR


Siyasilere yönelik kaset komplosunda “çilingir” olarak görev alan İstihbarat Dairesi’ndeki bazı polislerin de eğitim amacıyla yurt dışına gönderildiği ortaya çıktı. KOM Dairesi, soruşturma kapsamında Hollanda’da kapı kilidi açma eğitimi alan polislere ait Hollanda’daki eğitimde çekilen görüntülere de ulaştı. Ayrıca bazı kapıların açılmasında zorlanılması üzerine özel ekibin sivil çilingirleri devreye soktuğu, EGM İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nca kullanılan “Örtülü Ödenek”ten de ödeme yapıldığı saptandı.

BAYKAL'IN EVİNDE GİZLİ KAMERA

Yapılan araştırmalarda Baykal’a yönelik yasadışı kamera sisteminin halen ikamet ettiği Angora Evleri sitesindeki evine de yerleştirildiği anlaşıldı. 

Konular: fetö, Cumhuriyet Başsavcılığı, kasetçi, Hollanda,

Yorumlar