YAŞAM

Hal esnafından tatlı 'evet'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bursa Hali'nde pazarcı ve hal esnafı ile sabah kahvaltısında buluştu, esnaf tarafından meyve ve sebzelerle yapılan 'evet' yazılarıyla karşılandı.

Hal esnafından tatlı 'evet'

Hal esnafı Bakan Tüfenkci'yi, karpuz, domates ve erikten yazılan 'evet' ile karşıladı. Burada konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenckci, 16 Nisan'da yapılacak referandumda, Türkiye'nin refah içerisinde kalkınması için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine"evet" dediklerini söyledi.

Hal esnafının sıkıntılarına dikkat çeken Tüfenkci, "Yeni düzenlenecek yasa ile hem denetimleri hem de pazar yerlerini, aynı zaman da sebze ve meyve ticaretinin düzenleyip, disiplin altına almak, üreticilerin kazandığı, tüketicilerin ucuz tükettiği bir sistemi kurmak için gayret gösteriyoruz" dedi.

Türkiye'de 100 milyar liralık sebze ve meyve ticareti var

Türkiye'de yaklaşık 100 milyar liralık sebze ve meyve ticareti olduğunu dile getiren Tüfenkci, "Baktığımız zaman sebze ve meyve ticaretinde fire oranının çok olduğunu biliyoruz. Yüzde 25 oranında bir fire olduğunu düşündüğümüzde, 'yaklaşık 25 milyarı biz çöpe atıyoruz' demektir. Biz istiyoruz ki bu 25 milyar hem üreticinin hem tüketicinin cebinde kalsın" dedi.

Yeni düzenlemenin bu mantıkla olacağını belirten Tüfenkçi, "Bakıyoruz buralarda soğuk hava depoları yok. Biz buralara sadece yükümlülük değil teşvik de vereceğiz. Belki yüzde 50 ile 70'ini hükümet olarak bizler destekleyeceğiz. Yüzde 30'unu da sizler taşın altına elinizi koyarak soğuk hava depolarını yapacaksınız. Yine araçlarda taşınan meyve sebzenin soğuk zincir içerisinde taşınması sağlayacağız. Buradan da marketlere böyle gitmesinin yolunu açacağız" diye konuştu.

 


.

Konular: hal, referandum, esnaf, Evet

Yorumlar