YAŞAM

Hastalıklara karşı alınacak önlemler

Sıcaklığın bir yükselip bir azaldığı sonbahar aylarında enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı artıyor. Bu sürekli değişen havadan etkilenmemek için kendinize dikkat etmelisiniz.

Hastalıklara karşı alınacak önlemler


Sonbahar enfeksiyonlarına karşı alınabilecek önlemler hakkında önemli bilgiler.

ÇOCUĞUNUZ OKULDAN HASTALIK GETİREBİLİR


Sonbahar aylarında grip, sinüzit, larenjit, bronşit, zatürre gibi alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir. Okulların açılmasıyla birlikte çocuklar kalabalık alanlarda daha fazla zaman geçirmesi enfeksiyon hastalıklarının görülmesinde artışa neden olabilmektedir.

Çocukların enfeksiyon hastalıkları süresince okul, alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlardan uzak tutulmaları salgın riskini azaltabilmektedir.


DOĞAL BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİN


Bağışıklık sistemini ayakta tutmanın en önemli yollarında biri dengeli ve doğal beslenmeden geçmektedir. Karbonhidrat ve protein dengesi gözetilerek yoğurt, peynir, yer fıstığı, yulaf gibi doğal prebiyotik bakımından zengin besinlerin günlük tüketilmesine özel gösterilmelidir.ELLERİNİZİ SIK SIK YIKAMAYI İHMAL ETMEYİN

Sonbahar enfeksiyonlarına karşı hijyen kuralları ihmal edilmemelidir. Alınabilecek en basit önlem ellerin sık sık yıkanmasıdır. Eller kurallara uygun bir şekilde yıkanmalı ve dış ortamlara temas ettikten sonra buruna, göze, ağza temas ettirilmemelidir.KALİTELİ UYKU SİZİ ZİNDE TUTACAKTIR


Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut direncini artırmak için kaliteli ve yeterli uykuya önem verilmelidir. Erişkin bir kişinin gürültüsüz, rahat bir ortamda 7-8 saat uyuması zinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Vücuda yararlı hormon salınımının uyku sırasında artış gösterdiği unutulmalıdır.SONBAHAR YORGUNLUĞUNDAN SU İÇEREK KURTULUN

Günlük 1.5-2 litre su tüketimi, vücudun su kaybını önleyeceği gibi vücut ısısını dengelemekte, solunuma yardımcı olmakta ve besinlerin sindirimine katkıda bulunmaktadır.

Bununla birlikte bahar aylarında yaşanan yorgunluk hissiyle mücadelede yeterli su tüketiminin önemi bir yeri bulunmaktadır. Toksin atımını ve vücudu canlandırmak için hayati önem taşıyan su tüketimi solunum yolunun nemli kalmasını da enfeksiyonların daha sık ortaya çıkmasını engellemektedir.

ALINACAK ÖNLEMLER;

* Sonbahar aylarının başında grip ve zatürre aşısı yaptırılabilir.
* Dışarı çıkarken hem üşütmemek hem de terlememek kat kat giyinilmelidir.
* Öksüren, aksıran kişilerle aynı ortamda bulunmamaya dikkat edilmelidir. Özellikle büro, ofis ve okullarda kalem, kitap, bilgisayar, bardak gibi özel eşyalar başkalarıyla kullanılmamasına özen gösterilmelidir.
* Gerekirse doktor kontrolünde vitamin desteği alınabilir.
* Özelikle enfeksiyon salgınlarının görüldüğü zamanlarda kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.
* Mendiller tek kullanımlık olarak tüketmeli, tekrar tekrar kullanılmamalıdır.
* Bilinçsiz bir şekilde çevrenin tavsiyesiyle ilaç özellikle de antibiyotik kullanılmamalıdır.

Konular: enfeksiyon, dikkat, önlem,

Yorumlar