YAŞAM

İslam alimi Enver Baytan Hoca vefat etti

Geçtiğimiz günlerde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan İlahiyatçı Enver Baytan Hoca vefat etti.

İslam alimi Enver Baytan Hoca vefat etti
İslam alimi ilahiyatçı Enver Baytan Hoca geçtiğimiz günlerde rahatsızlanınca hastaneye kaldırılmıştı. Bugün Enver Baytan Hocadan kötü haber geldi. Baytan Hoca 91 yaşındayken vefat etti.

Enver Baytan kimdir?

Ehl-i sünnet alimlerinden Enver Baytan hoca 70 yıl boyunca kürsülerden vaaz verdi. 9 yaşında hafız olan Enver Baytan hoca verdiği vaazlar ile tanınır. Hoca, kendisini "Enver Baytan Yerebatan" diye tanıtırken, bu bütünleşmeden memnun olduğunu da ihsas etmiş olmaktadır. Baytan hoca, uzun yıllar Fatih'te bulunan Yerebatan Camii'nde imamlık yaptı.

Enver Baytan Hoca ezanın Türkçe okunduğu zamanlara da şahitlik etmiş bir isimdir. Laikçiler tarafından Türkçe okutulan ezana şahit olan Enver Baytan hoca bu üzüntülerini de kitap haline getirmiştir.

Baytan Hoca'nın aynı zamanda birçok kuruma faydaları olmuştur. Kendisi Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliği, İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyeliği, yönetim kurulu üyeliği vazifelerinde bulunmuştur. Kurucu üyelik yaptığı İslami Edebiyat Vakfının dergisinde İslam'a faydalı yazıları olmuştur. Bunun yanı sıra TV5'te yayınlanan Gönül Sohbetleri programında günlük hayatta karşılaşılan sorunları aydınlatmıştır.

"Kendimizi ihbar ediyoruz"

Kendi ağzından Enver Baytan Hocanın başından geçen bir olay:

-Biz, Gönen'in Ömerler köyünde Hicri tarih ile 1341'de dünyaya geldik. Miladî 1925. Sekiz yaşında hafızlığa başladık. Annemin köyünde, Hafız Server Efendi isimli bir Hocanın yanında. Dokuz yaşında hafızlığımız tamamlanmış idi. Daha sonra İstanbul'a geldik ve Gönenli Mehmed Efendi'den 1-1.5 yıl talim okuduk. O devirde Gönenli Hoca'yı kaç defa alıp götürdüler. Bir keresinde hiç unutmam, caminin avlusunda oynuyorduk. Bir jandarma çavuşuyla iki er geldiler. Bize nereli olduğumuzu, ne yaptığımızı sordular. Biz de her şeyi anlattık. Kendimizi ihbar ediyoruz, farkında değiliz. Mahkeme günü geldi. Hakimde iman vardı ki üzerinde fazla durmadı. Jandarma çavuşuna"Okurken mi yakaladın?" diye sordu. "Hayır" deyince huzurundan kovdu. "Beraat" dedi.

Enver Baytan Hocaefendinin cenaze namazı yarın öğle namazını müteakip Fatih Camii'nde kılınacak.

Konular: enver baytan, alım, islam, ilahiyatçı,

Yorumlar