YAŞAM

Kadın okçulara ''tombikler'' deyince kovuldu

İtalya'yı temsil eden kadın okçuluk takımı için "tombikler" yakıştırmasını yapan bir gazetenin yöneticisi, tepkiler üzerine işinden kovuldu.

Kadın okçulara ''tombikler'' deyince kovuldu
Quotidiano Sportivo gazetesi, geçen Pazartesi günü yapılan okçuluk yarışlarında 4. olan İtalyan ekibi "tombikler üçlüsü" diye takdim etti. Gazete, Guendalina Sartori, Lucilla Boari ve Claudia Mandia'dan oluşan ekibin aldığı sonucu, "Tombikler üçlüsü Olimpik mucizeyi kılpayı kaçırdı" başlığıyla haberleştirdi.

Gazete "mağara adamı" zihniyetine sahip olmakla suçlandı

Sosyal medyada hızla yayılan başlık büyük tepki çekti. Gazeteye ve yöneticilerine, cinsiyet ayrımcılığı, maçoluk, kadın bedenini metalaştırma gibi suçlamalar yöneltildi. Sosyal medya kullanıcıları, sporcuların başarısından ziyade fiziksel özelliklerinin ön plana çıkarılmasını eleştirdi ve gazeteyi "mağara adamı" zihniyetine sahip olmakla suçladı.

İtalyan Okçuluk Federasyonu Başkanı Mario Scarzella da gazeteye tepki göstererek "Bu kızların gece döktüğü gözyaşları yetmiyormuş gibi bir de bu sabah İtalyan basınında destek değil aşağılanmayla karşılaştılar" dedi.


Konular: lucilla boari, mandia, Quotidiano sportivo gazetesi, guendalina sartori,

Yorumlar