YAŞAM

Payitaht Abdülhamid yine nefesleri kesti!

TRT1 ekranlarında yönetmenliğini Serdar Akar'ın yaptığı 'Payitaht Abdülhamid' dizisinin dün akşam yayınlanan bölümü yine nefesleri kesti. Her geçen gün seyirci sayısını artıran 'Payitaht Abdülhamid' de bakın bu hafta neler oldu...

Payitaht Abdülhamid yine nefesleri kesti!
Yapımcılığını ES Film’in üstlendiği Cuma akşamları izleyicisinin ekran başından ayrılmadan izlediği Sultan Abdülhamid Han’ın hayatını anlatan ‘Payitaht’ Abdülhamid’in dün gece yayınlanan bölümünde, Saraydaki hain Mahmut Paşa’nın, Sultan tarafından yakalandığı final sahnesi damgayı vurdu. Hain Mahmut Paşa baltayı taşa vurdu!

Batıya öykünme propagandaları yapan, askeri eğitim gören devrin önde gelen ailelerin oğullarını Padişah’a karşı ayaklandıran, İngilizlerle, Yahudilerle ve Batıyla gizli anlaşmalar içine girerek, Padişah'a suikast tertip etmeye çalışan Mahmut Paşa (Hakan Boyav), dizinin final sahnesinde baltayı taşa vurdu. Ve tam planını uygulayacakken Sultan Abdülhamid Han (Bülent İnal) tarafından kıskıvrak yakalandı.  

Yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı, senaryosunu Uğur Uzunok’un üstlendiği dizinin dün gece yayınlanan bölümünde, tansiyon izleyenler için bir inip bir çıktı.  Dizinin dün geceki  bölümünde neler oldu:

Sultan, hafızasını kaybeden Melike’nin (Ezgi Eyüboğlu) yatağında bulduğu aynanın içinden çıkan zehri, kendisine getirmesiyle kurtuldu.  Sultan Abdülhamid’in zehirlendiğini sanan düşman taraflara gün doğmuştu. Oysa öyle olmadı. Saraya, Sara (Elena Vineova) tarafından sokulan Samir’in (Emre Kentmenoğlu) kardeşi Melike’nin Sultan'ı öldürme planı suya düştü..İsrail Devleti kurma planlarına Sultan’ın tepkisi

Theodor Herzl’in (Saygın Soysal) Siyonistlerin  toplantısında çekilmiş ve çizdiği bayrağın fotoğrafı Herzl’in fikirlerini uyguladığı ve hiçe saydığı babası Jacop Herzl (Demir Parsçan) tarafından Sultan’a gönderildi. Fotoğrafta Herzl’in, Yahudi Devletini çizdiği bayrakta ‘Nil ve Fırat’ın sınırları vardı. Ve Sultan bu fotoğrafı görünce büyük bir öfkeye kapıldı. Bunun İsrail Devleti Bayrağı olmasıyla büyük bir planın devrede olduğunu ve buna, Osmanlı Devleti var olduğu müddetçe asla izin vermeyeceğini söyledi.  Emanuel Karaso iktidarın peşinde mi?

Emanuel Karaso (Ali Nuri Türkoğlu), İstanbul’a Mahmut Paşa’nın elindeki parayı banka kurmak üzere değerlendirmeye giden Herzl’in peşine takıldı. Tek amacı eski sevdiği Sara ile yüz yüze gelmek ve Siyonistler’in gücü ve iktidarına ulaşmak için geçen tek yolda Sara’dan yardım istemek.   Seniha Sultan’ın unutmak istediği geçmişi! 

Abdülhamid’in ilk tahta çıktığında onu  tahttan indirme planında eşiyle birlik olan Seniha Sultan’ın (Selen Öztürk) unutmak istediği geçmişi kocası tarafından suratına bir tokat gibi vuruldu. Ve Abdülhamid’in zehirlenmesini fırsat bilen Mahmut Paşa yeni planında, onun Valide Sultanlığa, kendisinin Sadrazamlığa ve oğulları Sabahattin’in (Kaan Turgut) Padişahlığa giden yolunun yine kendilerinden geçtiğini söyledi. Zehirlenen Abdülhamid ölünce yine Sultan Murad’ın tahta çıkması ve onun ölümüyle kendilerinin de devletin idaresini elde edecekleri konusunda karısını tekrar ikna etti.Bidar Kadın’ın temkinli planı!

Mahmut Paşa’nın bıçakladığı Saray hazinedarı kızın aslında ölmediği, Bidar Kadın tarafından hastaneye götürüldüğü gerçeği, dizinin sürpriz sahnelerinden biriydi. Bidar Kadın’ın, onun uyanmasıyla birlikte konuşacak olması, oğlu Abdülkadir, kardeşi Mehmet Paşa, kendi huzuru ve Sultan'ın güvenini kazanmak için istediği tek şeydi. Ve inadına üzerine gelen Seniha Sultan’ı gizlice hastaneye götürerek ‘Hakikatler bu işte. Kız uyanacak ve onu Mahmut Paşa’nın bıçakladığını açıklayacak.’ dedi.   Hiram’ı (Berkan Şal), Sultan’ın özel hafiyesi olarak gazeteci Samir’i tehdit etmek için ayarlayan Mahmut Paşa'nın amacı, onun gazetesinde Sultan'ın aleyhine daha sert bir üslupta bir yazı yazmasını sağlamaktı. Planında başarılı olan Paşa, bunu oğlu Sabahattin'in de aralarında olduğu Batılılaşma hevesindeki hürriyet sevdalı gençler için konferans vererek kullandı. Tek amacı bu gençleri Sultan'a karşı ayaklandırmaktı !   #HainlerinSonu hashtag’i Twitter’da bir numara oldu!

Sultan Abdülhamid’in zekası, içindeki hainin ortaya çıkması için Melike’yi adalete teslim etmek üzere yola çıktıklarında sonuç verdi. Ormanlık yolda Sara’nın Saraydan kaçırmasını istediği Melike’nin arabasının yolunu kesen Mahmud Paşa, karşısında Sultan'ı görünce şoka girdi. Dizinin bu final sahnesi, sosyal medyada dizi severler tarafından en çok beğenilen ve twitter’da Türkiye Gündeminde yapılan paylaşımlarda  #HainlerinSonu hashtag’inin bir numara olmasını sağlayan  sahnelerden biriydi.Başrollerinde Bülent İnal, Özlem Conker, Selen Öztürk, Akın Akınözü, Ezgi Eyüboğlu,  Hakan Boyav, Saygın Soysal, İbrahim Kendirci, Berkan Şal, Can Sipahi, Eren Hacısalihoğlu, Gözde Kaya, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ali Nuri Türkoğlu ve Umut Kurt’un yer aldığı Payitaht Abdülhamid 24 Mart Cuma ve her Cuma akşamı 20.00’de TRT 1’de. 

Konular: Payitaht Abdülhamid, TRT,

Yorumlar