YAŞAM

Posalı yiyecekler kanser düşmanı

Uzmanlar, posa oranı yüksek olan yiyeceklerin birçok kanser türüne karşı vücudu koruduğunu belirtti.

Posalı yiyecekler kanser düşmanı
Yeterli posa tüketiminin kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu olduğunu ifade eden İzmir Medical Park Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, "Sık sık acıkıyorsanız, şeker tüketiminizi azaltıp posa tüketiminizi arttırmalısınız" dedi.
Fatma Baysal yaptığı açıklamada, "Çözünür posa, kalın bağırsak florasını olumlu yönde değiştirerek zararlı bakterilerin çoğalmasını, toksik öğelerin bağırsak hücresiyle temas süresini azaltarak, kalın bağırsak rektum kanserinden korunmaya yardımcı olur. Diyet posasının günde 13 gram arttırılmasıyla bu tür kansere yakalanma riski yüzde 30 azaltılıyor.

Posanın su çekme özelliği olduğundan mide içerisinde şişerek hacim oluşturur ve kendinizi daha tok hissedersiniz. Ayrıca posa mideyi geç terk ettiği için bu tokluk hissi uzun süre devam eder. Bu iki olumlu etkisinin yanında kalori içermediği için formunuzu korumak adına, posa birebirdir. Sık sık acıkıyorsanız, şeker tüketiminizi azaltıp posa tüketiminizi arttırmalısınız.

Posa tüketimi fazla olan kadınlarda uzun dönem içinde obezite gelişme riski daha düşüktür. Beslenmede sadece mineraller, vitaminler ve antioksidanların yanında sindirilmeyen posa da oldukça önem taşımaktadır. Posa tüketimini arttırmak için tam tahıllı ekmek tüketin, haftada iki kez kurubaklagil yiyin" diye konuştu.

Konular: izmir,

Yorumlar