YAŞAM

Rusya bir yasağı daha kaldırdı

Rusya Eğitim Bakanlığı uluslararası departmanı direktörü Nikolay Toivonen yaptığı açıklamada Türkiye'de eğitim almak isteyen öğrencilere izin verildiğini açıkladı.

Rusya bir yasağı daha kaldırdı

Nikolay Toivonen'in demecini yansıtan Sputnik İngilizce haberinde Rus hükümetinin geçen Pazar günü Türkiye'ye yönelik charter uçuşlarına yönelik kısıtlamalarını kaldıran kararnameyi imzaladığını, ilk uçuşun da 3 Eylül'de gerçekleşmesinin beklendiğini anımsattı.

Rusya Eğitim Bakanlığı'nın uluslararası departmanının direktörü Nikolay Toivonen demecinde, "Bir süredir öğrencilerimizin Türkiye'ye gitmesine yönelik bazı sınırlamalar vardı. Bunun nedeni onların güvenliğini garanti edemiyor olmamamızdı. Fakat artık turistler için charter uçuşlara izin verildi. O nedenle artık (eğitim için) böyle bir sınırlama da yok" dedi.

Rusya Türkiye'de eğitim yasağını kaldırdı

UÇAK KRİZİNDEN SONRA RUS ÖĞRENCİLERE YASAK GELMİŞTİ

Rus öğrencilerin eğitim için Türkiye'ye gitmesine yönelik sınırlama kararı, Türk F16'larının Suriye'deki terörist gruplara hava operasyonları düzenlemekle görevli olan bir Rus uçağını düşürmesi ardından alınmıştı.

Daha önce eski Eğitim Bakanı Dmitri Livanov, Moskova ve Ankara'nın eğitim ve bilim alanında işbirliği yapmaya devam ettiklerini belirterek, Rus üniversitelerinin Türk partnerleriyle bağlantılarını koruduklarını söyledi.

Konular: yasak, rusya, türkiye, haber,

Yorumlar