YAŞAM

Sıcak hava stresi artırıyor

Aşırı sıcak ve nem vücut ısısının yeterli düzeye düşmesine engel olarak; stres, keyifsizlik ve tahammülsüzlük gibi sonuçlara yol açıyor..

Sıcak hava stresi artırıyor
Aşırı sıcaklar sosyal hayatımıza stres sıkıntı olarak geri dönüyor. Bu durumdan kurtulmak için uzmanlar yapılması gerekenleri anlattı.

Aşırı sıcakların ve nemin iş hayatında konsantrasyon ve odaklanma sorunlarına yol açabileceğini kaydetti.

Konsantrasyon ile fiziksel şartlar arasında çok yakın bir ilişkinin bulunduğunu belirten Sarıkaya, sıcak hava, uykusuzluk gibi durumların çalışma hayatında önemli sorunları beraberinde getirdiğini söyledi.

AŞIRI SICAĞIN VÜCUDA ETKİLERİ

Aşırı sıcak havanın tüm canlılar üzerinde negatif bir etkiye neden olduğunu ifade eden Sarıkaya, şunları söyledi: "Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta, kalp atışı hızlanmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Yine ortamdaki nem oranı yüksek ise terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeye düşmeyebilir. Bunlar da beraberinde stres, keyifsizlik, tahammülsüzlük, öfke gibi duygusal alanda tetiklenmelere yol açabilir. Ayrıca gece uyku kalitesini düşürebileceğinden keyifsizlik, yorgunluk, bitkinlik gibi faktörler de bunlara eklenebilir.”

VÜCUT ISISINI DENGELEMEK ÖNEMLİ

Uzman Psikolog Meral Sarıkaya, çalışılan ortamdaki sıcaklığın dengelenmesi gerektiğini de belirterek, "Dolayısıyla çalıştığımız ortamın sıcaklığını konsantrasyon ve dikkatimizin verimli olabileceği bir ölçüde tutmak, vücut ısısını dengelemek noktasında bol sıvı almak olumsuz etkileri azaltmada etkili olacaktır. Böylece sıcak hava koşullarının çalışma yaşamımızı olumsuz yönde etkilemesinin önüne geçebiliriz” dedi.

Konular:

Yorumlar