YAŞAM

Sıra Avrasya Tüneli'nde!

Ulaştırma Bakanı Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ardından trafik sorununa ikinci neşteri Avrasya Tüneli ile vuracaklarını söyledi. Ayrıca Arslan, Avrasya Tüneli'nden günde ortalama 120 bin aracın geçmesinin dbeklendiğini belirtti.

Sıra Avrasya Tüneli'nde!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, darbe girişimine rağmen yatırımların hız kesmediğine dikkat çekerken, 3’üncü köprünün ardından yıl bitmeden Avrasya Tüneli’ni de açacaklarını söyledi.

Avrasya Tüneli'nin, planlanandan 7 ay önce 20 Aralık’ta açılacağını kaydeden Arslan, projenin şehir merkezindeki trafik sıkışıklığını engelleyeceğini ifade etti. Arslan, geçiş ücretinin 12 TL+KDV olacağını söyledi. Arslan, İstanbul Boğazı’nın altından geçen tünel ve yaklaşım yollarındaki çalışmaların büyük bölümünün tamamlandığını vurgulayarak, proje için 24 saat 8 ayrı şantiyede çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

"20 ARALIK'TA AVRASYA TÜNELİ'Nİ AÇIYORUZ"

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Boğaz'ın altında bir Marmaray'ımız var. İnşallah 20 Aralık'ta Avrasya Tünelimizi açıyoruz." diyerek müjdeyi de verdi.

GEÇİŞ ÜCRETİ 12 TL+KDV


Arslan, projenin yaklaşım yollarının da iyileştirilip genişletildiğini, kavşakların düzenlendiğini ve uygun yaya geçitleri yapıldığını anlattı. Arslan, projenin planlanandan 7 ay önce hizmete sokulacağını ifade ederken, “Şu anda Boğaz geçişinde trafik yükünü taşıyan iki köprünün yükünü hafifletecek Avrasya Tüneli’nden, günde ortalama 120 bin aracın geçmesi bekleniyor” dedi. Arslan, geçiş ücretinin otomobiller için 12 TL+KDV olacağını söyledi.

Proje için kamu kaynağı kullanılmadığına dikkat çeken Arslan, “Proje, 24 yıl 5 ay süreyle işletilecek. Bu süre sonunda Avrasya Tüneli kamuya devredilecek. Proje, yap-işlet-devret modeliyle yaklaşık 1 milyar 245 milyon dolarlık finansmanla gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

7.5’LİK DEPREME DAYANIKLI

Arslan, Avrasya Tüneli’nin 7.5 büyüklüğünde bir depreme dayanacak şekilde tasarlandığını belirterek, “Boğaz’ın altında inşa edilen sistem, İstanbul’da 500 yılda bir olacak en büyük depremde hiç hasarsız hizmete devam edebilecek” dedi. Tünel, 7 gün 24 saat hizmet verecek. Geçiş ücreti HGS ve OGS aracılığı ile ödenebilecek. Nakit gişesi olmayacak. Asya girişi Harem’de, Avrupa girişi Çatladıkapı’da yer alacak.

15 DAKİKADA YOLCULUK


Projenin yararlarına dikkat çeken Arslan, şunları kaydetti: Kazlıçeşme-Göztepe hattında yolculuk süresi 15 dakikaya kadar inecek. İki katlı tünelin her katında 2 şeritten tek yönlü geçiş sağlanacak. Tarihi yarımadanın doğusunda kayda değer oranda trafik azalacak. Boğaziçi, Galata ve Unkapanı köprülerindeki araç trafiğinde hissedilir rahatlama olacak. İstanbul’un siluetine zarar vermeyecek.


Konular: trafik, ulaşım, türkiye, köprü,

Yorumlar