YAŞAM

Süper Ay İstanbul'da büyüledi

Dünya, bu akşam sıradışı bir gökyüzü olayına tanıklık etti. Son olarak 1948'de gerçekleşen “Süper Ay”, izleyicilerine muhteşem bir görsel şölen sunarken, Türkiye'nin birçok yerinden gözlemlendi.

Süper Ay İstanbul'da büyüledi
Dünya'ya en yakın konuma gelen Ay seyrine doyulmaz bir manzara oluştururken, İstanbul'da havanın bulutlu olması Ay'ın net olarak izlenememesine neden oldu.Gökyüzünde sıra dışı bir görüntü oluşturan "Süper Ay" çıplak gözle de gözlemlendi.İstanbul'da havanın bulutlu olması ise Ay'ın net olarak izlenememesine neden oldu.NASA, sadece 2016'nın değil aynı zamanda 21. yüzyılın da en yakın dolunayı olan Ay'ın 25 Kasım 2034'e kadar dünyaya bu yakınlığa gelmeyeceğini açıkladı.Dolunayın 68 yıl sonra ilk kez daha büyük ve ışıklı görüleceği bildirildi.

Süper Ay nedir?

Ay'ı, gezegenimize en yakın konuma geldiğinde yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak görürüz. Bu olay “Süper Ay" olarak adlandırılıyor.

“Süper Ay", çıplak gözle gözlemlenebilir. Şehir ışıklarından uzak ve gökyüzünün bulutsuz olduğu bölgelerden rahatlıkla kaliteli görüntüler elde edilebilir.

Konular: halı, canlı, istanbul, süper ay,

Yorumlar