YAŞAM

Theodor Herzl kimdir?

Theodor Herzl kimdir? Siyonizmi neden kurdu? Osmanlı’ya ne zaman geldi? Abdülhamid Herzl’i neden kovdu? Günümüz algı operasyonlarını yapan medya ile ne tür benzerlikleri var? Osmanlı’nın yıkılışındaki payı ne? Theodor Herzl nerede nasıl niçin öldü?  Payitaht Abdülhamid dizisiyle merak konusu haline gelen Theodor Herzl'in hayatı...

Theodor Herzl kimdir?
Siyonizm’in kurucusu Theodor Herzl, ilk Yahudi Devleti düşüncesini ortaya atmış kişidir. Bu hayalini Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid'e bildiren Herzl, aldığı olumsuz yanıt üzerine Osmanlı yıkılmadan İsrail Devletini kuramayacağını anladı.

Bunun üzerine medya ile Osmanlı’nın iç işlerini karıştırma girişimlerinde bulundu. Böylece Osmanlı içerisinde algı operasyonlarıyla halkı Divanı Hümayüna düşman ederken, etnik kimlikleri de kullanarak Osmanlı'nın köklü sarsılmasına neden oldu.

Tarihçilerin deyimi ile "Hırslı, aç gözlü ve planlayıcdır. Kararlarını hemen uygular,hatasından kolay kolay dönmeyen bir karaktere sahiptir."

Siyonizm’in kuruluşu…

Siyonizm'in politik kurucusu Theodor Herzl, 1860 yılında Budapeşte'de doğdu. Zengin bir ailenin çocuğu olan Theodor Herzl, Viyana'da hukuk tahsili yaptı. Neue Freie Press gazetesinde muhabirlik ve yazarlık yaptı. 

Siyonizm'i gündeme getiren Theodor Herzl, Fransa'da Yahudi karşıtı gösterilerden çok etkilendi. Bunun üzerine 1896'da 'Yahudi Devleti' adlı kitap yazdı.

1897'de yaptığı çağrı üzerine 1. Siyonist Dünya Kongresi'ni İsviçre'nin Basel şehrinde topladı. Kongrede "Ben bugün burada Yahudi Devleti'ni kurdum, ancak bunu yüksek sesle söylersem bütün dünya güler. Fakat beş sene içinde ya da elli sene sonra bunu herkes böyle bilecektir" dedi.

Ayrıca kongrede kurulması planlanan Yahudi Devleti'nin sınırlarını da belirtti. Kongre sonunda Yahudi devleti kurma fikri destek gördü ve Herzl, Dünya Siyonist Teşkilatı'nın başkanı seçildi. Theodor Herzl ve taraftarları, Yahudiliği bir inanç olarak değil, sadece bir ırk olarak görüyorlardı ve bu yüzden devlet kurmaları gerektiğine inanıyorlardı.

Theodor Herzl’in Uganda hayali

Herzl’in projesine göre, yahudi devletinin nerede kurulacağı önemli değildi. Dünyanın herhangi bir yerinde kurulabilirdi. Hatta Herzl'in "Uganda Planı" adıyla tanınan projesine göre, Herzl ilk önceleri Uganda'yı ideal vatan olarak düşünmüştü. Ancak kararını değiştirdi ve Filistin’de karar kıldı.

 Theodor Herzl’in 2. Abdülhamid tarafından kovulmasının nedeni?
 
Siyon tepesinin bulunduğu Filistin topraklarında Yahudi Devleti kurmak için ile İngilizlerle işbirliği yaptı. Filistin'i talep etmek için Sultan 2. Abdülhamid ile iyi ilişkiler içinde olan Alman İmparatoru 2. Wilhem ile temasa geçmiş fakat istediği sonuca varamamıştı. Bu yüzden bizzat kendisi İstanbul'a gelerek 2. Abdülhamid Han ile görüşmek için uğraş verdi. 19 Haziran 1896'da Sultan Abdülhamid ile görüşmeyi başardı. Filistin'e Yahudi yerleşimi meselesine soğuk bakan II. Abdülhamid, Filistin'de özerk bir Yahudi devletini "kesin bir dille" reddetti.

Osmanlı’da ilk algı operasyonlarını başlattı…

Abdülhamid tarafından kovulmasının ardından bunu kendine yediremedi. Herzl, muhabirliğini yaptığı gazetede Osmanlı’nın topraklarında olan Yahudilere kötü davranıldığı ile ilgili haberler yapmaya başladı. Osmanlı yıkılmadan İsrail devletini kuramayacağını anlayan Herzl, mekteplerde olan hürriyetçi öğrencileri Abdülhamid’e karşı dolduran yazılar yazdı, yazdırttı. Medyanın gücünün farkında olan Herzl, Osmanlı’yı haberlerle manşetlerle yalan ihbarlarla Avrupa’da katil olarak gösterdi. Böylece ilk algı operasyonları başladı…


 
Filistin hayallerinin alevlenmesi…
 
İlk girişiminde başarılı olamayan Herzl, 19 Mayıs 1901 tarihinde tekrar saraya geldi ve Sultan Abdulhamid ile görüştü. Bu görüşmesinde de Sultan Abdulhamid tarafından Kudüs reddedildi ve Yahudilere Mezopotamya'ya yerleşmelerini önerdi. Herzl'in amaçları arasında Mezopotamya yoktu, bu önerisi kabul görmedi. Bunun üzerine İngiltere ile yeniden ilişki kurarak sorunun çözüleceği fikrinden hareketle İngiliz Sömürgeler Bakanı Chamberlein ile görüştü. Bu görüşmeden de istediği sonucu alamayan Herzl, kısa bir süre sonra Londra'ya davet edildi. Bu görüşmede "Yahudi yurdu" olarak kendisine Uganda teklif edildi, ancak teşkilat kongrede bunu reddetti. Herzl, İstanbul'a "vadedilmiş topraklar" Filistin ve Kudüs için bir kez daha geldi ancak talebi Sultan Abdülhamit tarafından yine reddedildi. Filistin topraklarının "vadedilmiş topraklar" olması Herzl'in gözünü buraya çevirmesinin nedeni oldu.Theodor Herzl'in ölümü

Herzl, Uganda planının reddini göremeyecek kadar yaşamadı. 3 Temmuz 1904 günü, Avusturya'nın aşağı Avusturya'daki Reichenau an der Rax kasabasındaki Edlach'ta, yılın başında kalp rahatsızlığı teşhisi konan Theodor Herzl, kardiyak skleroz nedeniyle hayatını kaybetti.

Ölümünden bir gün önce Peder William H. Hechler'a şöyle dedi: Filistin'i benim için selamla, halkım için kalbimin kanını verdim.

Herzl'in cenaze törenine yaklaşık altı bin kişi katıldı. Herzl, kendisi hakkında hiçbir konuşmanın yapılmasını istemese de David Wolffsohn tarafından kendisine kısa bir övgüyle bahsedildi. Hans Herzl, on üç kaddiş okudu.1949'da kalıntıları Viyana'dan taşındı ve Kudüs'teki Herzl Tepesine götürüldü.
 
 

Konular:

Yorumlar