YAŞAM

Türk hacı adayları hastanelik oldu

Mekke'de havaların aşırı ısınmasından dolayı serinlemeye çalışan Türk hacı adayları rahatsızlanarak hastaneye akın ettiler. Hastaneye kaldırılan hacı adaylarının sayısı 72 bini buldu.

Türk hacı adayları hastanelik oldu
72 BİN HACI ADAYI HASTANELİK OLDU

Aşırı hava sıcaklığının etkili olduğu ve hac heyecanının sürdüğü kutsal topraklarda, ibadetlerini yaptıktan sonra döndükleri otellerde klimalarla serinlemeye çalışan Türk hacı adaylarının, hava değişimi nedeniyle rahatsızlandıkları ve hastanelere akın ettikleri belirtildi.

Soğuk algınlığı, üst yolunum yolları enfeksiyonu, yüksek ateş ve öksürük gibi çeşitli rahatsızlıklarla sağlık kuruluşlarına başvuran 72 bin hacı adayına tedavi hizmeti sunuldu.

SERİNLEMEK İSTERKEN RAHATSIZLANDILAR

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Mekke Hastanesi Başhekimi Dr. Doğan Akdoğan, şimdilik her şeyin normal seyrinde devam ettiğini belirterek, hacı adaylarının en çok sıcak-soğuk hava değişimi sebebiyle ve klimaların önünde serinlemeye çalışırken rahatsızlandığını söyledi.

Dr. Doğan Akdoğan, "Hacı adaylarının gerek iklim şartlarının değişikliği, gerekse hastanelerde, otobüslerde, otellerde ve diğer yerlerde bulunan klimalara uyum sağlayamamaları nedeniyle bazı hastalıklar ortaya çıkıyor. Hacı adaylarımızın Türkiye'de alıştıkları fiziki şartların buradakinden farklı olması sebebiyle vatandaşlarımızda daha çok viral kökenli üst solunum yolları enfeksiyonları görülüyor." dedi.

6 BİN HASTAYA BAKILIYOR

Günlük hasta sayısının ortalama 6 bin olduğunu belirten Dr. Akdoğan, "Şu anda Mekke'nin en yoğun dönemini yaşıyoruz. Sağlık ocakları ve hastaneyle birlikte günde 6 bin hastaya bakıyoruz. Bunların en az 3'te 2'si üst solumun yolları enfeksiyonu nedeniyle sağlık kuruluşlarımıza başvuruyor. Hacı adaylarımızın hac ibadetini yapmasına engel olacak rahatsızlık yok denecek kadar az." dedi.

9 ADET GEZİCİ AMBULANS

DİB Mekke Sağlık Ekip Başkanı Mahmut Türk, Arafat'taki sağlık hizmetlerini de planladıklarını aktararak, "Burada 4 çadır hastanesi kuruldu. 9 adet gezici ambulans istihdam edildi." ifadelerini kullandı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 16 OLDU

Mahmut Türk, kutsal topraklarda hayatını kaybeden hacı adayı sayısının 16'ya yükseldiğini sözlerine ekledi. 

Konular: hasta, Diyanet işleri Başkanlığı, hastane, hacı adayları,

Yorumlar