YAŞAM

Türkiye’de yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor

Malatya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ sebebiyle yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konduğu belirtildi.

Türkiye’de yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor

Malatya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ sebebiyle yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konduğu belirtildi.

Kanserin, Dünyada ve Türkiye’de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı meselesi olduğunun ifade edildiği açıklamada, kanseri önlemenin en önemli yolunun erken teşhis olduğu kaydedildi. Kanserin sadece bir sağlık meselesi olmadığı, sosyal ve ekonomik yönleri de olan ve insan haklarını etkileyebilen bir sorun olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi.

"Kanser küresel bir meseledir. Her yaşta görülebilir. Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmıştır. Ülkemizde tüm kanser tedavileri ücretsiz yapılmakta ve modern tıptaki standart bütün tedavilere ulaşılabilmektedir. Kanser önlenebilir bir hastalıktır. Doğru stratejiler ile her üç kanserden birisi önlenebilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen tarama programları ile meme, rahim ağzı ve kalın barsak kanseri erken teşhis edilebilmektedir. Bu tarama programı kapsamında, 40 yaş üzerindeki her kadın 69 yaşına kadar 2 yılda bir mamografi çektirerek meme kanseri taraması yaptırmalı, 30 yaşını dolduran her kadın 65 yaşına kadar 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taramasına yönelik smear aldırmalı, 50 yaşını dolduran kadın erkek her vatandaşımız da 70 yaşına kadar kalın barsak kanseri taraması kapsamında 2 yılda bir gaitada gizli kan testi yaptırmalıdır".

Kanser Erken Teşhis,Tarama ve Eğitim Merkezleri’nin (KETEM), Türkiye’nin 81 ilinde meme, serviksk (rahim ağzı) ve kolorektal kanserler ile ilgili ücretsiz tarama imkanı sunduğunun kaydedildiği açıklamada, "Sağlıklı yaşam davranışları geliştirerek kansere karşı korunmanız ve yukarıda sayılan yaş gruplarında iseniz tarama programlarına dahil olarak erken teşhis ile uzun ve sağlıklı yaşam şansına sahip olmanız mümkündür. Bu çerçevede kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakaları önlenebilmektedir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda yüzde 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Konular: 4 Şubat Dünya Kanser Günü, malatya,

Yorumlar