YAŞAM

Vitiligonun çaresi, kereviz mi?

Aroması ile kendine has bir sebze olan kereviz, lezzeti dışında, sıkıntılı bir cilt hastalığı olan Vitiligonun da çaresi olabilir…

Vitiligonun çaresi, kereviz mi?

Kendine özgü aroması ve tadıyla düşük kalorili sebzeler arasında oldukça popüler olan kereviz sadece lezzeti ve sağlığa olan faydalarıyla değil güzelliğe olan faydalarıyla da ön plana çıkıyor. İçinde bulunan vitamin ve mineraller ile kereviz, cildinizin yenilenmesi ve nemlenmesi için katkı sağlıyor.

İşte kerevizin güzelliğinize ve sağlığınıza faydaları:

*Kereviz, içeriğinde serbest radikallerin sebep olduğu zararlara karşı korumaya yardımcı potansiyel antioksidan olarak vitamin A, E ve C vitaminlerini barındırır. A vitamini yaşlanma belirtilerini azaltırken E vitamini ise cildin nem dengesini korur.

*Kerevizde Omega-6 yağ asidi bulunur. Bu asit, cilde parlaklık ve esneklik verir. Ayrıca kalsiyum, selenyum, fosfor, potasyum ve magnezyum gibi mineraller ile cilde besin sağlar.

*Kereviz cildi nemlendirir ve besler. Akne ve sivilceden muzdarip insanlar çay ağacı ve nane yağının içine kereviz suyu karıştırarak ciltlerine uyguladıklarında, olumlu sonuçlar elde edebilirler.

*Yağlı ciltten muzdarip insanlar da günlük olarak kereviz suyu içebilir. Bir diğer yöntem de kerevizi dilimleyip suyun içinde kaynatın. Soğutun ve buzdolabına koyun. Gece yatmadan önce cildinizi bu su ile silin. Bu yöntem ile cildiniz PH dengesini yeniden sağlayacaktır.

EN ÖNEMLİSİ de ‘sebebi’ ve dolayısıyla da ‘tedavisi’ henüz kesin olarak bilinmeyen Vitiligo’nun tedavisinde katkı sağlayabilecek olmasıdır. Kerevizde bulunan psoralenler deride melanin üretimini artırar ve vitiligodan kurtulmanıza yardımcı olur. Sindirim sistemi, bağışıklık sistemi ve sinir sisteminin birlikte değerlendirilmesi yani içten ve tıp aracılığıyla tedavi, bu rahatsızlık için tabii ki esastır.
 

Konular: Vitiligo,

Yorumlar