YAŞAM

Yargıtay Başkanı Adli Yıl açılısında konuştu

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan Adli Yıl Açılış Töreni'nde konuştu.

Yargıtay Başkanı Adli Yıl açılısında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit,  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın katıldığı bu yıl Beştepe'de yapılan Adli Yıl Açılış töreninde konuşan Yargitay Başkanı İsmail Rüştü Cirit öenmli açıklamlarda bulundu. 

"FETÖ ÜYELERİ YARGILANACAK"

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit yaptığı açılış konuşmasında, FETÖ üyelerinin de herkes gibi adil yargılanacağını söylerken, Batı'ya, "Batılı dostlarımız hayal kırıklığı yarattı." mesajını verdi. Cirit ayrıca, yapılacak yasa değişikliklerinde Yargıtay'ın görüşünün de alınması gerektiği yönündeki isteğini dile getirdi. 

"TERÖR DEMOKRASİ İÇİN TEHDİT"


Kişisel ve kurumsal anlamda her türlü fedakarlığa hazır olduklarını vurgulayan Cirit, "15 Temmuz, devletin tüm kurumlarında olduğu gibi yargımızda da önemli sarsıntılar meydana getirmiştir." dedi.

Darbe kalkışmasından sonra toplum olarak gösterdiğimiz birlik ve beraberlik geleceğe yönelik inancımızı pekiştirmiştir diyen Cirit konuşmasının devamında "Terör öncelikle insanların en temel hakkı olan yaşam hakkını tehdit etmektedir. Ülkemizde sürmekte olan terör insan hakları ve demokrasiler için tehdit oluşturmaktadır. Bir insanlık suçu olan teröre karşı birlikte mücadele etmek zorunluluktur." dedi. 

"SİLAHIN SAHİBİNE SADAKATI YOKTUR"

Devletlerin özellikle silahların terör örgütlerinin eline geçmesini önleyici tedbirler almak zorunda olduğunu belirten Cirit "Devletler teröre destek veren ülkelerin bu silahların bir gün kendilerine çevrileceğini de bilmelidir. Silahın sahibine sadakatı yoktur. Teröre doğrudan destek veren ülkelerin uluslararası sözleşmelere uygun davranmalarını bekliyoruz." diyerek devletlere de açık telkinde bulundu.

"TÜRKİYE'NİN YOK EDİLMESİNİ AMAÇLAYAN SALDIRI"

FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain saldırıyı kınayan Cirit,  "Bu saldırı sadece bir darbe olarak nitelendirilemez. Sonu gelmeyen bir çatışma içine girecek bir sonucu doğuracak bir saldırıdır. Bir anda ülkenin kan gölüne girmesine neden olacak bir eylemdir. Bitmeyecek iç çatışmaları, kardeş kavgalarını doğurabilecek bir eylemdir. Kamu düzeninin bir daha geri gelmemesi sonucunu doğuracak bir eylemdir. Türkiye'nin bölünmesini değil yok edilmesini amaçlayan bir saldırıdır." şeklindeki konuşmalarıyla FETÖ darbesinin tehlikesinin boyutunu ortaya koydu.

"HUKUK BİR SİLAH GİBİ KULLANILMIŞ"

 Cirit "Bu hain örgütü ve destekçilerini etkisiz hale getiremezsek gelecekte de benzer saldırılara maruz kalabiliriz." şeklinde konuştu.

"ANAYASA VE YASA DEĞİŞİKLİKLERİNDE YARGITAY'IN DA GÖRÜŞÜNÜN ALINMASI ÖNEMLİ"

Cirit konuşmasının devamında, "Son günlerde devleti ve toplumu derinden etkileme potansiyeli taşıyan anayasal ve yasal değişikliklerden en çok etkilenecek olan Yargıtay'ın da görüşünün alınmasının önemli olduğu kanaatindeyim. En gelişmiş hukuk sistemi hakları en çok koruyandır. Her türlü cemiyet, cemaat çıkarının toplum çıkarının yerine ikame edilmesi hiçbir hukuk düzeninin hoş görmediği bir anlayıştır. Adalet arayanın elleri temiz olmalıdır." dedi.

Konular: Beştepe, erdoğan, ismail rüştü cirit, yargıtay başkanı,

Yorumlar