YEREL HABERLER

Acil Destek Kredisinin miktarı açıklandı

Kilis Valisi İsmail Çataklı, Suriye’nin kuzeyindeki DAEŞ bölgesinden yapılan roketli saldırılar nedeniyle mağdur olan esnafa faizsiz 40 bin TL kredi verileceğini açıkladı.

Acil Destek Kredisinin miktarı açıklandı
 Vali İsmail Çataklı düzenlediği basın toplantısında, Kilis’in son yıllarda Suriye’den kaynaklı mülteci akımı nedeniyle yoğun bir nüfusa ev sahipliği yaptığını, yapmaya da devam ettiğini belirterek, “Bu yoğun nüfus hareketi nedeniyle ilimizde ekonomik ve sosyal alanda ciddi bir sorunlar yumağı oluştu. Özellikle Ocak ayında başlayıp uzun süre devam eden Suriye’nin kuzey bölgesinden DAEŞ bölgesinden roketli saldırılar nedeniyle 25 insanımız hayatını kaybetti, 100’e yakın insanımız yaralandı ve bu süreç ilimizin ekonomik ve sosyal hayatına ağır tahribatlar yaptı. Biliyorsunuz aralıksız yedi gün iş yerlerinin kapandığı, bir çok insanımızın il dışına göç etmek zorunda kaldığı dönemler yaşandı. İşte bu süreçler sonucunda ortaya çıkan ekonomik sorunlara belli düzeyde çare üretmek açısından hükümetimizin bazı çalışmaları oldu. Bu kapsamda son olarak özellikle esnafımızın, tüccarımızın karşılaştığı ekonomik sorunlara çözüm bulunabilmesi maksadıyla KOSGEB tarafından bir acil destek kredisi paketi bugün itibariyle hayata geçiriliyor. İşletme başına 40 bin Türk Lirası bir kredi kullandırılacak bu kapsamda. Ve sıfır faizli olacak ilk 12 ödemesiz olacak, kalan taksitleri de 36 ay içerisinde 3’er aylık eşit taksitler halinde ödenecek buradaki önemli bir ayrıntı şu, işletme 8 bin 650 TL olan faiz veya kar payının tamamını KOSGEB üstlenmiş olacak. Yani işletmelerimiz dönemin sonunda sadece çektikleri rakamı geri ödeyecekler” dedi.
Vali Çataklı, “Öncelikle bugün itibariyle sistemden giriş yapabilecekler. Valiliğimizden bir belge almaları gerekiyor. Şu sebeple, bu kredinin uygulamaya konulmasının temele sebebi kredi başvurusunda bulunan işletmeler, ilgili kamu kurumlarından illerinde yaşanan doğal afetler (sel, su baskını, zelzele, büyük kuraklık, anormal şiddette fırtına) genel grev, yangın, halk hareketleri, terör vb. durumlardan zarar gördüklerini gösteren valilik, kaymakamlıktan alınan resmi belge ile bağlı bulundukları KOSGEB Müdürlüğüne başvururlar. Biz valilik olarak bu konuda bir ön hazırlıkta yaptık ilimizde KOSGEB veri tabanına kayıtlı işletmelerin son dönemdeki roketli saldırlar gerekse de göç hareketleri nedeniyle ortaya çıkan olumsuzluklardan etkilendiği kanaatine vardık ve bu kararı aldık. Diğer teknik detaylar KOSGEB İl Müdürlüğümüzden alınabilecek. Bu paket Kilis’te 5 bin kişinin faydalanabileceği özel bir paket. 2017 yılının 30 Haziran’a kadar geçerli bir paket” diye konuştu.

Konular: kilis,

Yorumlar