YEREL HABERLER

Adana’da korsan servis tepkisi büyüyor

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek ile Adana Servisçiler Esnaf Odası Başkanı Ünsal Perçin, Adana merkez ve ilçelerinde yaşanan korsan taşımacılığının kangren haline dönüştüğünü belirterek, yetkilileri acil çözüm üretmeye çağırdılar.

Adana’da korsan servis tepkisi büyüyor
Birlik Başkanı Sözütek ve Servisçiler Esnaf Odası Başkanı Perçin, korsan servis taşımacılığının Adana merkez ve ilçelerinde giderek yaygınlaştığına dikkat çekerek, gerekli önlem ve tedbirlerin bir an evvel alınarak, kayıt dışı yolcu taşımacılığı yapanların kayıt altına alınmasını istediler.

Başkan Sözütek, Adana’da Büyükşehir Belediyesi ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün korsan servislerle ilgili uygulamalarının yetersiz kaldığını ve yeterli mücadele yapılmadığına dikkat çekerken, "Denetimler sürekli kayıtlı esnaf üzerinde yapılıyor. Varsa yoksa kayıt altındaki özel halk otobüsleri, minibüsler ve servisçilere ceza yazılıyor. Kaza olunca hemen servis aracı deniyor. Korsan servis aracı mı değil mi bakılmıyor. Örneğin, bahçeciler olarak adlandırılan, narenciye bahçelerine, tarlalara ırgat, işçi götüren servis araçları büyük problem. Hem minibüs, hem otobüs olarak servis kayıtları yok, fenni muayeneleri yok, nereye gidip geldikleri belirsiz, tamamen serbest çalışıyorlar. Onlar bir liralık araçla 5 lira kazanıyorlar, bizim esnafımız 5 liralık araçla 1 lira ancak kazanabiliyor. Kayıtlı esnaflarımız perişan" dedi.

Sözütek, korsan denetimlerinin artırılması halinde hem milli gelirde artış, hem de kazalarda azalma olacağını ve haksız rekabetin son bulacağını da ifade ederek şöyle dedi:

"Hangi meslek grubunda olursa olsun, tüm korsan çalışanlardan şikayetçiyiz. Denetimler yapılsın, kontrol altına alınsınlar, tespit edilenler gelsin odalarına kayıt yaptırsınlar. Devletine vergisin ödeyen, primini yatıran, istihdam sağlayan kayıtlı esnafın ne günahı var. Esnafımız zaten elinden boğazına zor lokma götürüyor. Servis taşıma yeterliliğine sahip olmayan korsan araçların bu şehrin cadde sokak ve kavşaklarında çalışarak, ekmeğimizi elimizden almasına artık seyirci kalınmamasını istiyor ve bekliyoruz. Bu konuda valimizden, büyükşehir belediye başkanımızdan tedbir istiyoruz, yasa dışı, kanun dışı korsan çalışan kim varsa Suriyeliler dahil önlenmesini istiyoruz."

Adana Servisçiler Esnaf Odası Başkanı Ünsal Perçin de, yıllardır korsan servis konusunu gündeme getirmekten artır utanır hale geldiklerini, ancak servisçi esnafının ekmeğine gizli ortak olan bu korsanlara yönelik kesin yaptırımlarını bir türlü uygulanmadığını iddia etti.

Korsan taşımacılık yapan araçların önlenememesini anlamakta güçlük çektiklerinin altını çizen Perçin, “Okullara, fabrikalara, organize sanayi bölgesine, kurum, kuruluş ve iş yerlerine taşımacılık yetkisi olmayan korsan araçların bu şehrin tüm cadde, sokak ve kavşaklarında bizlerin gözlerinin içine baka baka cirit atıyorlar. Ulaştırma Bakanlığı, Tarsus’ta servis araçlarına D-4 belgesi vermesine rağmen, Adana’da D-2 belgesi ya da belgesiz herhangi bir güzergah almadan yolcu taşıyorlar. İddia ediyorum, Adana’dan Tarsus Amerikan Koleji’ne giden servislerin 200’nün 170’i korsan. Sugözü Termik Santrali’ne de S plakası ile gidilmesi gerekirken, Adana içinden çalışanları topluyorlar, D-2 ile yolcu taşımacılığı yapıyorlar, buna belediye de, trafik de göz yumuyor. Adana şehir içinde kayıtlı esnafımız kadar da korsan çalışan servisler var. Özgecan cinayetindeki gibi olaylar yaşandığı zaman bizim adımız kötüye çıkıyor, esnafımız olumsuz etkileniyor" diye konuştu.

Konular: adana,

Yorumlar