YEREL HABERLER

AKUT'tan enkaz eğitimi

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Kuşadası Şubesi tarafından, yeniden yapılmak için yıkılan bir sitede gönüllülerden oluşan 19 kişiye enkaz eğitimi verildi.

AKUT'tan enkaz eğitimi
 Edinilen bilgiye göre, Kuşadası 50. Yıl Caddesi’nde kentsel dönüşüm nedeniyle yıkım çalışmaları devam eden Paşo Sitesi’ndeki binalarda gerçekleşen ve AKUT Kuşadası Şubesi’nden eğitmenleri görev aldığı uygulamada gönüllülere enkaza yaklaşma ve yapılacak kurtarma operasyonlarıyla ilgili eğitim verildi. Kuşadası’ndan 15, Didim’den ise 4 kişi ile AKUT Kuşadası Şubesi’nin arama kurtarma köpeği Bob’un da katıldığı uygulamalarda, temel ve ileri tekniklerle enkaz güvenliği, enkaza güvenli giriş, temiz kapak açma ve enkazdan kazazede çıkarma konularında eğitim alan gönüllüler, Paşo Sitesi içerisinde yıkım aşamasındaki binalarda, gerçek bir enkazda çalıştı.
AKUT Kuşadası Şubesi ekip lideri Dr.Tunç Tuncer tüm gönüllüler olarak fırsatları eğitim olarak kullandıklarını belirterek, periyodik olarak eğitim yaptıklarını, afetler meydana gelmeden hazırlıklı olmanın önemli olduğunu söyledi.

Konular: Aydın,

Yorumlar