YEREL HABERLER

Atık yağlar geri dönüşüme kazandırılıyor

Bitkisel atık yağların ekonomiye geri kazandırılması ve çevrenin kirliliğinin önlenmesi amacıyla Edirne Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışda 2016 yılı Aralık ayına kadar evlerden ve işyerlerinden toplamda 188 bin 290 kilo bitkisel atık yağ toplandı.

Atık yağlar geri dönüşüme kazandırılıyor
 Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan yetki devri kapsamında, atık yağların evlerden ve işyerlerinden toplanması için iki büyük firma ile protokol imzalayan Edirne Belediyesi, bitkisel atık yağların ekonomiye geri kazandırılması ve çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalara devam ediyor.
Çevreye duyarlı Edirne halkının atık yağlarını geri dönüşüme kazandırmaları için Edirne Belediyesi tarafından mahalle muhtarlıklarına, okullara ve camilere 60 litrelik bidonlar hizmete sunulurken, atık yağların 5 litreye ulaşması halinde Edirne Belediyesi ile anlaşmalı olan firmalar, evlerden ve işyerlerinden atık yağları toplayarak geri dönüşüme kazandırıyor.
2016 yılı Aralık ayına kadar yapılan tüm çalışmalar sonucunda iş yerleri ve konutlardan 188 bin 290 kilo bitkisel atık yağ toplanarak, geri dönüşüme kazandırıldı.

1 litre atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletiyor
Çevreye atılan ve lavaboya dökülen bitkisel atık yağların tehlikesi hakkında bilgi veren Edirne Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, 1 litre atık yağının 1 milyon litre içme suyunu kirlettiğine dikkat çekti.
Arıtılmayan atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağların, denizlere, göllere ve akarsulara ulaştığında suyun kirlenmesine ve sudaki oksijenin azalmasına neden olduğunu belirten yetkililer, bu atık yağların başta balıklar olmak üzere ortamdaki diğer canlılar üzerinde büyük tahribata yol açtığına değindi.

Su altındaki canlı varlıkları yok ediyor
Atık bitkisel yağların özgül ağırlıkları nedeniyle su yüzeyini bir film tabakası gibi kaplayarak, oksijen transferini önlediğini belirten yetkililer bu durumun ise su altındaki canlı varlıkları yok ettiğini söyledi.

"Kanalizasyon sistemine zarar veriyor, maliyet artıyor"
Kullanılmış yağların lavaboya döküldüğünde kanalizasyon sisteminin zarar gördüğünü belirten yetkililer, "Lavaboya dökülen atık yağlar dren sistemine sıvanmakta, kanalizasyon borusu iç cidarında diğer atıkların yapışmasına ve zamanla borunun daralmasına neden olmaktadır. Bu şekilde tıkanıklıklara ve taşmalara neden olarak kanalizasyon sistemine ve arıtılması gereken atık yükünü arttırarak atık su arıtma tesislerine zarar vermekte, bakım ve işletme maliyetini arttırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre lavaboya dökülen atık yağlar, kanalizasyon sistemlerinin yüzde 40 oranında tıkanmasına sebep olmaktadır. Evsel bitkisel atık yağların ekonomiye kazandırılması ve doğanın da bu yağların atılmasından kaynaklanacak kirlilikten korunması amacıyla Edirne Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünce kullanılmış bitkisel atık yağların toplanması ile ilgili çalışmalarımız her geçen gün artan katılımla devam ediyor" dedi.

"Topladığınız 5 litre atık yağ evinizden alınacak"
Konutlarda toplanmış olan 5 litre ve üzerindeki kullanılmış bitkisel atık yağlar için vatandaşların Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile irtibata geçmeleri halinde, lisanslı firmaların vatandaşların adreslerine yönlendirildiğini belirten yetkililer, "Edirne’deki lokanta, otel, ciğerci gibi iş yerlerinden toplanan bitkisel atık yağlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığından lisanslı firmalara teslim etmektedirler. Toplanan bitkisel kaynaklı atık yağlar Kocaeli Gebze’de bulunan geri dönüşüm tesislerinde yüzde 70’i biodizel ve yüzde 30’u elektrik enerjisine dönüştürülerek ülke ekonomisine katkı sağlanmaktadır" ifadelerini kullandı.
2016 yılı Aralık ayına kadar Edirne merkez ilçe sınırları içerisinden iş yerleri ve konutlardan 188 bin 290 kilo bitkisel atık yağın çevre ve insan sağlığına zarar vermeden geri dönüşüme gönderildiği bildirildi.
Çevreye duyarlı vatandaşlar, bitkisel atık yağların toplanması hakkında detaylı bilgiyi Edirne Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünü arayarak edinebilecek.

Konular: edirne,

Yorumlar