YEREL HABERLER

Emekli Polis’in taş hobisi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki emekli polis Abdülkadir Akdemir, 30 yıldır topladığı taşları müzeyi andıran odasında sergiliyor.

Emekli Polis’in taş hobisi
Manavgat ilçesi’nde yaşayan emekli polis Abdülkadir Akdemir, çocuklar yıllarında başlayan taş merakını hobi olarak sürdürmeye devam ediyor. Gezdiği yerlerde sürekli ilginç taşlar arayan Akdemir, bulduğu taşlar içerisinde tarihi değeri olanları müzeye teslim ederken, doğal taşları ise itina ile evinde sergiliyor.

Çocukluk yıllarında gittiği tarihi filmlerde gördüğü taşların kendisini etkilediğini belirten emekli polis memuru Abdülkadir Akdemir, “Merak olarak başladığım taş toplama işi bir süre sonra bende hobi haline geldi. 30 yıldır gittiğim her yerde ilginç taşlar aramaya başladım. Bulduğum taşlar içerisinde tarihi değeri olanları müzeye verdim. Doğal taşları ise evimde toplamaya başladım. Taşlar içerisinde özellikle Malatya’da kendi arazimizde yan yana bulduğum kraliçe ve prenses figürleri ile siyah taştan Türklere Ergenekondan çıkışında yol gösteren Bozkurt figürü koleksiyonum içerisinde en önemli parçalar olarak dikkat çekiyor. Ayrıca yumruk, kayanın üzerinde yatan bizon, değişik hayvan figürleri de bulunuyor. İmkan olması durumunda meraklıları için koleksiyonumdaki taşları sergilemeyi düşünüyorum. Özellikle Side içerisinde bir yer olması durumunda turistlerin büyük ilgi göstereceğine inanıyorum” dedi.

Yazın İstanbul kışın ise Manavgat’ta yaşadığını belirten Abdülkadir Akdemir’in koleksiyonunda taşların yanı sıra telefon, yün dokuma, tarım aletleri, aydınlatma aletleri, tencere, tabak gibi tarihi değeri olan malzemeler bulunuyor.

Konular: antalya,

Yorumlar