YEREL HABERLER

Eskişehir’de bütün hafta kar yağışı bekleniyor

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü’nde görev yapan Meteoroloji Uzmanı Belgin Tarınç, hafta boyunca aralıklarla kar yağışı beklentilerinin olduğunu söyledi.

Eskişehir’de bütün hafta kar yağışı bekleniyor
 Hava tahminlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Tarınç, aralık ayının bugüne kadar, sıcaklık ve yağış olarak mevsim normallerinin altında seyrettiğini söyledi. Sıfırın altında 15-16 derecelere kadar düşen gece sıcaklıkları olduğunu aktaran Tarınç, yüksek basıncın etkisiyle birlikte de, sabah saatlerinde yer yer sis hadisesi gözlendiğine dikkat çekti.

Gece sıcaklıkları sıfırın altında 15 derecelere kadar düşecek
Tarınç, gece sıcaklıklarının sıfırın altında 15 derecelere kadar düşeceğine dikkat çekerek, “Bugün haftanın ilk iş gününde yağış beklentimiz yok. Yine bölge genelinde açık ve az bulutlu bir hava hakim. Eskişehir’de bugün en yüksek hava sıcaklığını 2 derece olarak bekliyoruz. Önümüzdeki gecenin en düşük hava sıcaklığı Eskişehir merkezde sıfırın altında 8, yine iç ve yüksek kesimlerde yine yer yer 10-15 derecelere kadar düşebilir” dedi.

Salı akşamından itibaren hafif kar yağışı başlayacak
Salı günü güneşin yüzünü göstereceğini ancak sıcaklıkların 2 ile 3 derece arasında olacağını ifade eden Tarınç, “Salı günü akşam saatlerinden itibaren Kuzey’den çökecek olan yeni bir yağışlı sistemin etkisi altına gireceğiz. Bu yağışlı sistem, salı günü akşam saatlerinden itibaren Eskişehir’de hafif kar olarak başlayacak. Çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günü yine Eskişehir’de kar yağışı beklentimiz var. Bu kar yağışı şehir merkezinde örtü bırakmayabilir ama iç ve yüksek kesimlerde örtü bırakabilir. Çarşamba ve perşembe günü bölge genelinde Kuzeyli rüzgarlar orta kuvvette esecek” şeklinde konuştu.

Aralık ayı sıcaklığı, uzun yıllar ortalamasının altında
Meteoroloji Uzmanı Belgin Tarınç, bu yeni yağışlı sisteme ilaveten bölge genelinin, perşembe günü Akdeniz kökenli yağış ile Sibirya kökenli soğuk havanın buluşmasıyla yeni bir yağışlı sistemin etkisi altına gireceğini söyleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu yağışlar, bizim bölgemizde kar yağışı olarak hafta sonuna kadar devam edecek. Yeni gelecek olan sistemler ile gece sıcaklıklar 2-4 derece arasında artacak ama yine sıfırın altında 4-5 derecelerde seyredecek. Hava sıcaklıkları aralık ayı ortalamasının 2-5 derece altında seyredeceğini bekliyoruz. Gece ve sabah saatlerinde meydana gelebilecek buzlanma, don ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı da vatandaşları uyarıyoruz."

Konular: eskişehir,

Yorumlar