YEREL HABERLER

Haliç'e ekolojik köprü geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haliç'in üzerine inşa edilecek bir ekolojik köprü ile karşıya geçileceğini söyledi. Topbaş, "Karaköy'den Sünnet Köprüsü'ne kadar olan kıyı boyunca 2 metresi bisiklet olmak üzere 10 metre genişliğinde yürüme yolu projesini hayata geçireceğiz" diye...

Haliç'e ekolojik köprü geliyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki (İBB) bütçe görüşmeleri sırasında meclis üyelerine seslenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2017 yılı vaadlerini anlattı.

Gezi Parkı ve Haliç'e ekolojik köprü yapmayı planladıklarını söyleyen Topbaş, Taksim'de Gezi Parkı'na geçen köprünün de ekolojik yapılmasını istedim. Orada da yeşil bant içerisinden geçilsin. Duvarlarda çiçek açtırabildiğimize göre, bunu da başarırız" dedi.

Konsolide bütçeden yatırıma 16,5 milyar lira ayırdıklarının altını çizen Topbaş, İstanbul'a 12 yılda toplam 95 milyar liralık yatırım yaptıklarını; 2017 yılı sonunda şehre yapılan yatırım miktarının 117 milyar lirayı bulacağını söyledi. Topbaş, 2017 İBB bütçesinin İstanbullulara ve millete hayırlı olmasını temenni etti.

Zeytinburnu'ndaki tramvay hattı yer altına alınacak

İstanbul'daki raylı sistemler hakkında bilgi veren Topbaş, 82 kilometrelik metro inşaatı devam ediyor. 80 kilometrelik raylı sistem ihale aşamasına geldi" diye konuştu. Topbaş, Zeytinburnu'ndaki tramvay hattını, kent içinde olumsuz etki yaptığı için yer altına alma çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Üsküdar-Kabataş yaya yolu ihale aşamasında

Kamuoyunda Martı Projesi olarak bilinen 'Kabataş Transfer Merkezi'nin metro ve deniz ulaşımını birbirine entegre eden bir yatırım olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, Gelecekte Sarıyer'den Karaköy'e yapılması planlanan hat ile şu anda yapımı devam eden Beşiktaş üzerinden Kabataş'a gidecek Mahmutbey-Mecidiyeköy metrosu, Karaköy'e kadar uzanacak, Şişhane'nin altına kadar gelecek. Çok önemsediğimiz Üsküdar-Kabataş Yaya yolu denizin altından geçecek. İhale aşamasına geldi" dedi. 2 kilometrelik geçitte yürüyen bantlar olacağını ve bisikletle de geçilebileceğini aktaran Topbaş, Beşiktaş'tan Sarıyer'e ve Üsküdar'dan Beykoz'a da sahilin altından giden metro yapacaklarını belirtti.

Konular: haliç, köprü, kadir topbaş,

Yorumlar