YEREL HABERLER

İstihdam etkinliği iş arayanları buluşturuyor

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) 5. İstihdam ve İnsan Kaynakları Etkinliği, Adana’da başladı.

İstihdam etkinliği iş arayanları buluşturuyor
Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) 5. İstihdam ve İnsan Kaynakları Etkinliği, Adana’da başladı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, "Bugüne kadar benden iş isteyen vatandaşların büyük bir kısmı ya iş beğenmiyor ya da nitelikli bir mesleğe sahip olmamasına rağmen çok farklı iş talep ediyor. Eğer bu problemleri aşarsak inanıyorum ki Türkiye’deki işsizlik oranı yüzde 10’un çok altına düşecek" dedi.
İŞKUR’un organize ettiği 5. İstihdam ve İnsan Kaynakları Etkinliği, Çukurova Üniversitesi’nde başladı.
Etkinliğin açış konuşmasını yapan İŞKUR Adana İl Müdürü Haşim Meydan, geçen yılki istihdam etkinliklerini 15 bin 500 kişinin ziyaret ettiğini ve 450 kişinin işe yerleştirildiğini kaydetti.
İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya ise Türkiye’de istihdamla ilgili en önemli problemin iş beğenmeme olduğunu kaydetti. Uzunkaya, "Açıkça söylüyorum. Rakamlar ortada. Adana’da 80 bin işsiz görülüyor ama Adana iş gücü piyasasının aktörleri de diyor ki İŞKUR’a, ’40 bin çalışana ihtiyacımız var. Bu arkadaşlarımıza eleman temin edemediğimizden dolayı işyerlerimiz de atıl kapasite ile çalışıyor, gerekli verimi alamıyoruz.’ Bu ne demek oluyor ki, iş arayan arkadaşlarımıza nitelik kazandırmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.
Adana Valisi Mahmut Demirtaş de Türkiye’nin çevresinde savaşların yaşanmasına rağmen Adana’da istihdam ve işsizliğin çözüm yollarını aramanın büyük bir gelişme olduğunu kaydetti. Dünyada 200 milyonun üzerinde işsizin 70 milyonunun genç olduğunu kaydeden Demirtaş, şöyle konuştu:
"Suriye krizine rağmen, Irak’taki krize rağmen ve 15 temmuz darbe girişimine rağmen Türkiye’de işsizlik oranı bugün yüzde 10’dur. Ülkemizdeki işsizlik oranının önemli problemlerden biri iş beğenmeme ve aynı zamanda nitelikli bir iş gücüne sahip olmamamızdan kaynaklanıyor. Bugün eğer bu problemleri aşarsak inanıyorum ki Türkiye’deki işsizlik oranı yüzde 10’un çok altına düşecek. 4 aydır Adana valisiyim, bugüne kadar benden iş isteyen vatandaşların büyük bir kısmı ya iş beğenmiyor ya da nitelikli bir mesleğe sahip olmamasına rağmen çok farklı iş talep ediyor. Hem bölgenin hem dünyanın en güçlü ülkesi olacağız. Bunu Allah’ın izniyle, Cumhurbaşkanımızın sayesinde, memleketimizin sayesinde, devletimiz ve siz milletimiz sayesinde gerçekleştireceğimize yürekten inanıyorum. Bu etkinliklerin de bunun en güzel öncüleri, örnekleri olduğunu düşünüyorum."
Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve öğrencilerin çoğunlukta olduğu kalabalık, iş stantlarını ziyaret etti.
Etkinliğin açılış törenine iş arayanların yanı sıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ramazan Akyürek, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın da aralarında bulunduğu kent protokolü katıldı.
Etkinlik, 21 Ekim Cuma gününe kadar devam edecek.

Konular: adana,

Yorumlar